ایرنا/ معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: دو رشته گلیم گنخک و بادله کنگان امسال احیا و باز زنده سازی می‌شوند.

لیلا رحیمی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر اظهار کرد: یکی از اولویت‌های این معاونت نگاه ویژه و برنامه ریزی شده برای باز زنده سازی رشته‌های منسوخ شده صنایع دستی در استان است.
وی بیان کرد: گلیم گنخک با بافت سنتی منحصربه فرد هنر مردمان خطه جنوب است که با گذشت زمان به دست فراموشی سپرده شده و تلاش می‌شود تا این رشته احیا شود و در دسترس علاقه‌مندان قرار بگیرد.
رحیمی اضافه کرد: بادله دوزی یکی از رشته‌های زیبای صنایع دستی است که از بهم پیوستن چند نوع زری با یکدیگر، به طوری که زری بزرگ در وسط و زری‌های کوچک در اطراف قرار می‌گیرند و به شکل نوارهایی با پهنای ۱۵ سانتی‌متر تولید می‌شود و در تزئین لباس‌های زنانه کاربرد دارد.
وی گفت: در خصوص رشته بادله دوزی در حال تحقیق‌های میدانی و بررسی‌های فنی هستیم تا خاستگاه این رشته به طور دقیق مشخص شود و مراحل بعدی کار برای احیای این هنر انجام شود.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر یادآور شد: این معاونت تاکنون موفق به احیای سه رشته عبابافی روستای کردوان، چوقه بافی روستای بوحیری و حصیر بافی دشتی شده که بی تردید تلاش در این زمینه بار هنری تولیدات صنایع دستی را افزایش می‌دهد.

 

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان بوشهر را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر بوشهر در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEHJKD2HnzcSyWPDmw
آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://ihttps://instagram.com/bushehr_tooday