ایرنا/ مدیر شبکه بهداشت و درمان سمیرم گفت: موردی از ابتلای انسانی به بیماری خطرناک هاری در این شهرستان نداشته‌ایم.

علی‌اصغر صبوحی، مدیر شبکه بهداشت و درمان سمیرم اظهار کرد: در چند روز اخیر شاهد مثبت شدن آزمایش هاری یک راس گاو در یکی از روستاهای جنوب این شهرستان بودیم که با همکاری مسئولان مربوطه معدوم شد.
به گفته وی مواردی از حمله همراه با گزیدگی گرگ، خرس و کفتار در این مناطق داشته‌ایم که خوشبختانه با مراجعه سریع افراد به مراکز درمانی و دریافت به موقع واکسن هاری در چهار نوبت مداوا شدند و در سلامت کامل هستند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان سمیرم با بیان اینکه واکسیناسیون دام و سایر حیوانات با همکاری شبکه دامپزشکی در طول سال انجام می‌شود، تصریح کرد: حتی در صورت لزوم برای واکسیناسیون به خانه افرادی که دچار حیوان گزیدگی می‌شوند مراجعه می‌کنیم.
صبوحی با یادآوری اینکه امسال موردی از بیماری هاری انسانی نداشته‌ایم، اظهار کرد: سمیرم و به‌ویژه جنوب این شهرستان کوهستانی، عشایری و دارای انواع حیات وحش جانوری است و هر از گاهی ممکن است شاهد حمله یا برخورد حیوان به انسان در این خطه باشیم.
وی تاکید کرد: افرادی که حمله‌ای به آنها شده یا دچار گزش حیوانی شدند باید بلافاصله به شبکه بهداشت و مراکز درمانی مراجعه کنند و طول درمان خود را طی کرده و واکسن هاری را دریافت کنند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان سمیرم گفت: ویروس بیماری هاری از طریق بزاق حاوی این ویروس در حیوان مبتلا به انسان یا حیوان دیگر و گاز گرفتن توسط حیوانات هار به فرد سالم منتقل می‌شود و در مواردی ویروس هاری می‌تواند از طریق تماس بزاق حیوان هار با غشاهای مخاطی(چشم، دهان و غیره) و یا پوست خراشیده شده و یا خراشیده شدن پوست به‌وسیله پنجه آغشته به بزاق حیوان هار، به انسان منتقل شود.
صبوحی در رابطه با راه‌های پیشگیری و درمان بیماری هاری، تصریح کرد: افرادی که حیواناتی مانند سگ، گربه و غیره نگه‌داری می‌کنند باید این حیوانات را واکسیناسیون کرده و از قلاده استفاده کنند.
وی با تاکید بر لزوم واکسیناسیون هاری افرادی که با حیوانات برخورد بیشتری دارند، افزود: چوپانان، عشایر، دامداران، دامپزشکان، ماموران محیط زیست یا افرادی که در کشتارگاه‌ها کار می‌کنند باید پیش از گزش حیوان، واکسن بزنند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w
آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today