فارس/ مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، کادر درمان گیلان به‌عنوان نخستین گروه از اقشار در معرض خطر مبتلا به بیماری آنفولانزا توسط بهداشت واکسینه شدند.

با قرار گرفتن در آستانه فصل سرما و شیوع بیماری‌های شبهه سرماخوردگی نظیر بیماری آنفولانزا توزیع و تزریق واکسن آنفولانزا مطابق پیش‌بینی‌ها از سوی وزارت بهداشت در اختیار گیلان قرار گرفت تا کادر سلامت، گروه‌های پرخطر و کودکان و سالمندان بتوانند با تزریق آن از ابتلا به آنفولانزا در امان باشند.
تقاضا برای تزریق واکسن آنفولانزا از آنجاکه بیماری کرونا ویروس شیوع پیداکرده به نظر می‌رسد افزایش پیدا کند و این افزایش کاذب احتمالی ممکن است بازار سیاهی برای سودجویان به وجود بیاورد، ازاین‌ رو وزارت بهداشت تأمین و توزیع هدفمند و مؤثر آنفولانزا را برای گروه‌هایی که با داشتن برگ خریدهایی در اولویت هستند، آغاز کرده است.
به گفته آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اولین محموله از واکسن‌های خارجی خریداری‌شده آنفولانزا وارد گیلان شده است.
این واکسن طبق برنامه‌ریزی‌هایی که توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان انجام‌ شده ابتدا به کادر بهداشت و درمان، مادران باردار، سالمندان و معلولان در مراکز نگه‌داری، بیماران زمینه‌ای مشتمل بر دیابتی‌ها، بیمارانی که پرفشاری خون دارند، بیماران HIV، جانبازان شیمیایی و سایر گروه‌های پرخطر ازجمله کودکان زیر 6 سال تزریق خواهد شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرده که تمامی گروه‌های نیازمند به تزریق واکسن آنفولانزا شناسایی‌شده‌اند اما کسانی که فکر می‌کنند خودشان و یا خانواده‌شان نیازمند تزریق واکسن آنفولانزا هستند می‌توانند به سامانه سفیران سلامت و یا سامانه تلفنی ۴۰۳۰ تماس بگیرند.
به گفته حیدرزاده هیچ نیازی نیست که افراد به داروخانه‌ها، خانه‌های بهداشت و یا مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کنند بلکه تنها در صورت شناسایی با آن‌ها تماس گرفته خواهد شد تا در موعد مقرر در یکی از مراکز حضور یافته و واکسن تعبیه‌شده را تزریق کنند.
نکته قابل‌ توجه در توضیحات معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اثرگذاری واکسن آنفولانزا تنها به جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزا است. به گفته حیدر زاده این تعبیر که با تزریق واکسن آنفولانزا از ابتلا به کرونا در امان خواهیم ماند، اشتباه است.
در راستای شناسایی و تزریق واکسن آنفولانزا از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، کادر درمان بیمارستان رازی رشت به‌عنوان نخستین قشر از گروه‌های در معرض خطر نسبت به آنفولانزا واکسینه شدند.
قرار است در نوبت‌های بعدی سالمندان، جانبازان، معلولان، کودکان زیر ۶ سال و همچنین افراد با بیماری‌های زمینه‌ای در صف تزریق واکسن آنفولانزا قرار بگیرند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گیلان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گیلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today