ایرنا/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: وضعیت مرکزی در شیوع کرونا قرمز است اما چهار شهرستان اراک، دلیجان، فراهان و شازند شرایط بحرانی دارند.

سیدمحمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار کرد: زنگ خطر کووید۱۹ در این شهرها به صدا درآمده و شمار مبتلایان به حدی بالاست که دیگر امکانات درمانی پاسخگوی نیست و برای کند کردن روند بیماری نیز تنها مسیر همراهی مردم با پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک است.
وی، نسبت فوتی‌ها به موارد بستری کرونا در استان مرکزی را ۱۲ و نیم درصد عنوان کرد و گفت: بالاترین شاخص در این خصوص متعلق به شهرستان شازند با ۱۷ و چهار صدم درصد و پس از آن دلیجان با ۱۴ و ۹ درصد است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: حدود ۵۸ درصد از فوت‌شدگان کرونا در استان مرکزی مرد و ۴۲ درصد زن هستند و میانگین سنی جان باختگان کرونا در ماه‌های شهریور و مهر امسال ۷۰ سال است درحالی که در ۶ ماه قبل آن میانگین سن فوت شده‌های کرونا ۷۲ سال بود.
جمالیان عنوان کرد: تحلیل آمارها بیانگر آن است که نه تنها شمار مبتلایان به کرونا در استان روند صعودی دارد بلکه میانگین سن ابتلا و مرگ و میر این بیماری پایین‌تر آمده و تداوم این موضوع به شدت نگران کننده است.
وی ادامه داد: بیشترین فوت شده‌های کرونا در استان مرکزی با بیماری زمینه‌ای فشارخون، امراض قلبی و عروقی و دیابت مبتلا بودند و زنان خانه‌دار در رتبه اول مبتلایان و فوتی‌های کرونا در استان مرکزی قرار دارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: نبود باور ذهنی به خطر هولناک کرونا در طیفی از مردم استان تهدید در کمین است و اگراین رویه ادامه یابد مخاطرات کرونا را نمی‌توان مدیریت کرد.
وی خاطرنشان کرد: گروه سنی نوجوان، جوان و میانسال ممکن است مبتلای بی‌علامت کرونا باشند و کم توجهی این اقشار به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممکن است آنان را با بیماری خفیف یا متوسط مواجه کند اما با انتقال ویروس به سالمندان می‌توانند به سفیر مرگ تبدیل شوند. این حادثه تلخ اکنون در چهار شهر استان مرکزی نمود عینی دارد.

 
  
  

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today