ایرنا/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ۵۴ درصد موارد ابتلا به کرونا در یک هفته اخیر در خوزستان به علت تماس‌های فامیلی گزارش شده است.

فرهاد ابول نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در این باره اظهار داشت: این بررسی نشان می‌دهد علت ابتلای ۱۸ درصد موارد، تماس‌های شغلی، ۹ درصد ترددهای مکرر بیرون از خانه، هفت درصد شرکت در آیین‌های عروسی و عزا، هفت درصد مسافرت‌های درون استانی و پنج درصد نیز کارکنان بهداشت و درمان بوده اند.
وی در خصوص عوامل موثر در بروز موارد کرونا در۲ ماه اخیر گفت: برگزاری آیین‌های ترحیم و عزاداری، برپایی جمع‌های خانوادگی، تراکم بالای جمعیت در برخی بازارهای محلی و فروشگاهه‌ای ارزان فروشی، ازدحام جمعیت در دفاتر پیشخوان و بانکها و سازمان ها از جمله این موارد است.
ابول نژادیان ادامه داد: برخی از این دفاتر پلمب شد و کمیته امنیتی انتظامی خوزستان با مدیران دستگاه‌های خاطی برخورد می‌کنند.
وی ادامه داد: خوزستان مانند ۲۶ استان دیگر کشور در وضعیت قرمز قرار دارد و مسجدسلیمان در ردیف ۴۳ شهر فوق بحرانی کشور است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: از ابتدای بروز بیماری کرونا تا کنون رامشیر بیشترین تعداد بروز بیماری را نسبت به جمعیت داشت و مسجدسلیمان در یک هفته اخیر در ردیف فوق بحرانی قرار گرفته که به علت ورود عشایر کوچ نشین از چهار محال و بختیاری و اصفهان در اطراف مسجدسلیمان بوده است.
مسجد سلیمان تعطیل شد
وی اعلام کرد: از امروز دوشنبه به مدت یک هفته در مسجدسلیمان محدودیت‌هایی شامل تعطیلی بازارها و ادارات و برخی مشاغل اعمال می‌شود و هر شهر دیگری در خوزستان جزء شهرهای فوق بحرانی قرار گرفت بلافاصله محدودیت اعمال خواهد شد.
وی در خصوص تفکیک جنسی و سنی بیماری کرونا بیان کرد: ۵۳ درصد موارد ابتلا مرد و ۴۳ درصد زن و ۳۸ درصد مبتلایان در رده سنی ۳۰ تا ۴۴ سال یعنی قشر فعال جامعه هستند.
وی در خصوص وضعیت موارد فوتی در خوزستان توضیح داد: ۶۱ درصد موارد فوتی در خوزستان مرد و ۳۹ درصد زن، میانگین سنی افراد فوتی ۶۶.۸ سال و بیشترین میزان فوت در رده سنی ۶۰ تا ۷۴ سال گزارش شده است.
۷۵ درصد فوتی‌ها بیماری زمینه‌ای داشتند
وی ادامه داد: ۷۵ درصد افراد فوتی بیماری زمینه ای داشتند، ۹ درصد بدون بیماری و بالای ۶۰ سال و ۱۶ درصد بدون بیماری زمینه ای و زیر ۶۰ سال گزارش شده است.
ابول نژادیان در خصوص تعداد بستری های روز یکشنبه بیان کرد: ۸۰ نفر در بیمارستان‌های خوزستان بستری هستند که ۵۸ نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز، ۱۲ نفر دانشکده علوم پزشکی آبادان، ۶ نفر بهبهان، سه نفر دزفول و یک نفر در شوشتر هستند و تعداد فوتی‌ها ۱۲ نفر اعلام شده است.
وی اضافه کرد: ۲۸ درصد افراد فوت شده مبتلا به فشار خون، ۲۸ درصد دیابت، ۲۷ درصد قلبی، عروقی، هفت درصد بیماری‌های کلیوی و ۶ درصد ریوی بوده اند.
۸۵ درصد تخت های ویژه کرونایی اشغال است
ابول نژادیان ادامه داد: یک هزار و ۳۰۰ تخت بیمارستانی عادی در خوزستان به بیماران کرونایی اختصاص داده شده که ۵۰ درصد آنها اشغال است و از ۳۷۰ تخت ویژه نیز ۸۰ تا ۸۵ درصد اشغال است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: اگر موارد بروز بیماری کرونا کاهش پیدا نکند با کمبود تخت بیمارستانی مواجه خواهیم شد.
وی اظهار داشت: از هفته گذشته مرکز تخصصی کووید۱۹ در حال راه اندازی است که پزشکان متخصص عفونی و داخلی برای ویزیت مردم حضور دارند تا نیاز مردم برای حضور به بیمارستان‌ها کاهش یابد.
۶ تا ۱۲ هفته آینده پرخطرترین زمان بروز کرونا است
ابول نژادیان گفت: بر اساس بررسی دانشگاه‌های معتبر دنیا ۶ تا ۱۲ هفته آینده پرخطرترین زمان بروز کرونا است چون پیک آنفلوآنزا در آبان ماه شکل می‌گیرد یعنی یک و نیم و تا سه ماه آینده پرخطرترین زمان برای ابتلای همزمان کرونا و انفلوآنزا است.
وی افزود: در حال حاضر ۲۴۰ هزار سفیر سلامت در خوزستان فعال هستند که وظیفه آگاهی رسانی به مردم را به عهده دارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ۸۰ درصد مردم همراه ما هستند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می کنند اما نقطه آسیب ما ۲۰ درصد جامعه هستند که رعایت نمی‌کنند.

 
 
 

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today