باشگاه خبرنگاران/ رئیس پلیس فتا آذربایجان غربی گفت: هموطنان به هنگام خرید از فروشندگان دوره گرد و سیار با وعده خرید ارزان قیمت، مراقب کلاهبرداری به روش اسکیمری باشند.

اکبر نصرتی، رئیس پلیس فتا آذربایجان غربی اظهار کرد: کلاهبرداران با فریب شهروندان در خصوص فروش اجناس به نازلترین قیمت بازار، آنان را به سمت خود کشانده و در هنگام اخذ هزینه از طریق کارت بانکی، با کارتخوان‌ها اسکیمری اقدام به سرقت اطلاعات کارت بانکی خریداران می‌کنند.
وی در ادامه در خصوص شگرد این کلاهبرداران به روش اسکیمری، گفت: افراد سودجو و کلاهبردار با نصب قطعه‌ای سخت‌افزاری به نام اسکیمر بر روی کارت خوان‌های بانکی و یا خود کارت‌خوان تقلبی اسکیمر، اقدام به کپی‌برداری از حافظه مغناطیسی کارت‌های بانکی افراد می‌کنند.
این مقام انتظامی در خصوص ترفند این فروشندگان، افزود: قیمت پایین اجناس و کالا‌های این فروشندگان مهمترین دلیل استقبال شهروندان و هموطنان در زمان خرید است، که این عامل باعث شده تا مجرمان سایبری در قالب فروشندگان دوره‌گرد و ارزان فروش ظاهر شوند تا بتوانند با دستگاه اسکیمر اطلاعات کارتی مشتریان و رمز ورود آن‌را به دست آورده و سپس اقدام به برداشت‌های غیر مجاز کنند. مسئولان واحد‌های صنفی در فروشگاه‌ها، موظف‌اند دستگاه کارت‌خوان را در اختیار خریداران قرار دهند و یا آن را در محلی بگذارند که خریدار بتواند شخصا عملیات بانکی را انجام دهد.
رئیس پلیس فتا استان آذربایجان غربی از شهروندان درخواست کرد: توصیه‌های پلیس فتا را جدی گرفته و آن‌ها را به کار ببندید تا در معرض این‌گونه کلاهبرداری قرار نگیرید و در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس https://www.cyberpolice.ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری با ما درمیان بگذارید.
توصیه‌های پلیسی:
۱- از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.
۲- بعد از کشیدن کارت حتما رمز توسط مشتری وارد شود تا در صورت سرقت اطلاعات کارت امکان برداشت برای مجرمین فراهم نشود.
۳- در صورت استفاده از دستگاه کارت خوان برای انجام خرید، از کارت حساب با موجودی کم استفاده کنید.
۴- هنگام کشیدن کارت مطمئن شوید که دستگاه کارت خوان شکسته، چسب خورده و یا دارای قطعه اضافی نباشد، این مشکلات می‌تواند نشانه وجود دستگاه اسکیمر باشد.
۵- هنگام وارد کردن رمز مطمئن شوید که دوربین مدار بسته از شما فیلم برداری نمی‌کند(رمز را متوجه نمی‌شود).
۶- به صورت منظم رمز کارت بانکی خود را تغییر دهید.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today