باشگاه خبرنگاران/ با نگاهی به صف‌های طولانی برای دریافت چند عدد حلب روغن جامد و مایع شاید این تصور را به وجود بیاورد که با کمبود آن مواجه خواهیم شد اما شاید واقعیت چیز دیگری باشد.

این روز‌ها مردم در صف‌های طولانی فروشگاه و مغازه‌های بزرگ و کوچک در شهر‌های مختلف منتظر دریافت چند عدد و حلب روغن جامد و مایع هستند که این جو روانی را عده‌ای واسطه و دلال به وجود آورده‌اند.
نقی کاکاوند، رئیس اداره صنعت معدن و تجارت نهاوند اظهار داشت: در بازار کمبود روغن نداریم و برای جلوگیری از احتکار خانگی، فروشگاه‌ها و مغازه‌های بزرگ روغن را به حد نیاز روزانه و هفتگی در اختیار مردم قرار می‌دهند.
او افزود: کارخانه روغن کشت و صنعت خزل نهاوند نیز اعلام کرد مشکلی برای تأمین روغن مورد نیاز بازار نداشته و به زودی خط تولید روغن حلبی ۵ کیلویی خود را راه‌اندازی می‌کند.
کاکاوند اظهار داشت: تنها مشکل کارخانه روغن نگین برای تولید روغن جامد مواد اولیه شامل روغن پالم و حلب بوده که آن‌ها نیز خریداری و از گمرک ترخیص شده اما متأسفانه هنوز به دست آن‌ها نرسیده است.
رئیس اداره صمت نهاوند بیان کرد: مشکل واحد تولیدی کارخانه روغن نهاوند نرسیدن مواد اولیه تولید و کمبود سطح زیر کشت کلزا، سویا و آفتابگردان و گمرک است از طرف دیگر از مردم درخواست داریم برای ذخیره و احتکار خانگی روغن به بازار فشار نیاورند، فروشگاه‌ها و مغازه داران به اندازه مصرف چندین ماه روغن دارند.
شرکت کشت و صنعت خزل نهاوند باهدف اجرای سیاست خودکفایی در تولید مواد غذایی روغنی کشور در سال ۱۳۸۵ با عنوان نخستین کارخانه تولید روغن و مواد شیمیایی خاص در کلاسیک و آفتابگردان با سرمایه اولیه ۲۲۰ میلیارد ریال با هدف اشتغالزایی ۲۰۰ نفرمستقیم و ۱۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم فعالیت خود را آغاز کرد، ولی در سال‌های اخیر به دلیل کاهش سطح زیر کشت دانه‌های روغنی و مواد اولیه تولید با ۵۰ درصد ظرفیت کار می‌کند.
۵ هزار تن روغن تولید می‌کنیم
مومنعلی خزایی مالک تنها کارخانه روغن کشی استان همدان  با اشاره به مشکلات پیش آمده برای مردم اظهار داشت: تولید سالانه روغن جامد و مایع ما در حال حاضر نزدیک به ۵ هزار تن روغن خوراکی است که این حاصل تلاش ۲۰۰ نفر و استفاده از تنها ۵۰ درصد ظرفیت تولید کارخانه است.
او با تأکید براینکه مشکل اساسی ما برای تامین روغن خوراکی مورد نیاز استان دیر رسیدن مواد اولیه است، عنوان کرد: متأسفانه واسطه‌ها، دلالان، عده‌ای از مردم و مدیران نالایق در این شرایط سخت تحریم و بیماری کرونا به دنبال ایجاد جو بد روانی در جامعه و پر کردن جیب خود هستند، به دروغ شایعه می‌کنند که روغن نیست در حالی که انبار‌های احتکار پر است و ما نیز در حال تولید هستیم.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today