واحد مرکزی خبر / مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر با بیان اینکه حداقل میزان سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله ETF ،100 هزار تومان است ، گفت: سرعت نقدشوندگی این صندوق ها هم بالاست و چنانچه فردی به پول نقد خود احتیاج داشته باشد، به سرعت می تواند دارایی اش را به پول تبدیل کند.

بهروز زارع گفت : تنها عامل برای سرمایه گذاری نباید بازده مورد انتظار باشد، بلکه باید به میزان سرمایه گذاری، شکل سرمایه گذاری و میزان نقدشوندگی نیز مورد توجه شود.

وی افزود: یکی از دلایل کاهش فعالیت بنگاه های اقتصادی این است که بستر و سازوکار مناسبی برای آنها طراحی نشده است تا پس اندازها درست هدایت شود.

بهروز زارع با تاکید بر اینکه فرهنگ پس انداز طلا در میان مردم به اقتصاد ملی ضربه می زند، اظهار داشت: از ابتدای سال، مردم فرصت سرمایه گذاری جایگزین از ابتدای سال را نداشتند و بازار مناسبی برای سرمایه گذاری از ابتدای سال وجود نداشته است. این در حالی است که بازار پول، بازار سرمایه و بازار کالاهای مصرفی این روزها محلی برای سرمایه گذاری محسوب می شود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ کدام از این بازارها نتوانستند از ابتدای سال همانند بازار سهام بازدهی داشته باشند، ادامه داد: البته بازده نمی تواند به تنهایی عاملی برای انتخاب سرمایه گذاری باشد، چراکه باید به شکل سرمایه گذاری هم توجه داشت.

وی افزود: تنها عامل برای سرمایه گذاری نباید بازده مورد انتظار باشد، بلکه باید به میزان سرمایه گذاری، شکل سرمایه گذاری و میزان نقدشوندگی نیز مورد توجه شود.

مدیرعامل تامین سرمایه سپهر در خصوص کارمزد بازارگردان این صندوق گفت: کارمزدی که ارکان مختلف می گیرد، اندک است و بازارگردان اجازه دارد از اختلاف قیمت موجود در بازار استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه این کارمزد کمتر از یک درصد ارزش افزوده خالص NAV در سال می شود، اظهار داشت: وظیفه همه ارکان صندوق ETF این است که از حجم مبادلات بالا منتفع شوند. در این نوع از صندوق ها، نحوه فعالیت ارکان با وظایف صندوق های سرمایه گذاری مشترک متفاوت است.