ايسنا/ طلاي جهاني روز چهارشنبه تحت تاثير ابهامات اقتصادي و سياسي که تقاضا براي اين فلز به عنوان دارايي مطمئن را تقويت داد، نزديک به بالاترين قيمت شش هفته گذشته ايستاد.

هر اونس طلا براي تحويل فوري در معاملات روز جاري بازار سنگاپور تغيير چنداني نداشت و در ۱۱۸۷.۳۷ دلار ايستاد. طلا که اغلب در شرايط بي‌ثباتي سياسي و مالي به عنوان يک دارايي جايگزين ديده مي‌شود، روز سه‌شنبه تا رکورد ۱۱۹۰.۴۶ دلار صعود کرده بود که بالاترين قيمت در حدود دو ماه گذشته بود.

در بازار نيويورک، هر اونس طلا براي تحويل در فوريه ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۱۸۷.۲۰ دلار رسيد. بهاي معاملات اين بازار روز گذشته ۶۰ سنت يا کمتر از ۰.۱ درصد افزايش داشت و در ۱۱۸۵.۵۰ دلار بسته شد.

طلا در سه ماهه چهارم سال گذشته بدنبال پيروزي ترامپ در انتخابات که به صعود دلار و بازارهاي سهام منجر شد، بيش از ۱۲ درصد کاهش داشت. سياستهاي اقتصادي ترامپ براي کاهش ماليات و افزايش هزينه بر روي زيرساخت، انتظارات براي رشد اقتصادي را بالا برده و سياستگذاران بانک مرکزي را به افزايش سريعتر نرخهاي بهره ترغيب کرده است. اين فلز ارزشمند در هفته پاياني سال ۲۰۱۶ اندکي بهبود يافت و با وجود رشد اخير، براي هشتمين هفته متوالي شاهد خروج سرمايه از صندوقهاي سرمايه گذاري تحت حمايت طلا بوده است.

بازارها منتظر نشانه‌هايي درباره سياست دونالد ترامپ، رييس جمهور منتخب آمريکا، در نخستين کنفرانس مطبوعاتي رسمي وي از زمان انتخابات هستند که اواخر روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

بارناباس گان، تحليلگر ارشد بانک OCBC در سنگاپور به رويترز گفت: نگراني‌هاي فوري نسبت به اقتصاد جهاني حداقل در نيمه اول سال وجود دارد و رويدادهايي مانند خروج انگليس از اتحاديه اروپا، انتخابات فرانسه در آوريل و تاثير سياست‌هاي تجاري ترامپ پس از به قدرت رسيدن وي در ماه جاري مورد توجه بازار قرار خواهند داشت.

به گفته جيمز استيل، تحليلگر ارشد فلزات ارزشمند در شرکت اچ اس بي سي سکيوريتيز، حساسيت بيش از حد معمول بازار به اظهارات و اقدامات ترامپ ممکن است تا زماني که بازارها به حضور وي در قدرت عادت کنند، ادامه پيدا کند و اين مساله ممکن است چند ماه طول بکشد. به اين ترتيب قيمت طلا ممکن است نوسانات بيش از حد معمولي داشته باشد.

علاوه بر ضعف دلار آمريکا، رشد قيمت طلا به عقب‌نشيني در بازده اوراق قرضه آمريکا و ملايم شدن رشد ارزش معاملات سهام بستگي دارد.

دلار آمريکا در چند روز گذشته بخشي از رشد خود در برابر ساير ارزها را از دست داده است در حاليکه بازده اوراق قرضه آمريکا از اواسط دسامبر که به بالاترين رکورد در دو سال گذشته رسيده بود، کاهش قابل ملاحظه‌اي پيدا کرده است.

طلا به افزايش نرخ‌هاي بهره آمريکا که هزينه نگهداري اين فلز را افزايش مي‌دهد و به جذابيت سرمايه‌گذاري در آن لطمه مي‌زند فوق‌العاده حساس است.

جانت يلن، رييس بانک مرکزي آمريکا، قرار است روز پنج‌شنبه در رويدادي حضور پيدا کند و اظهارات وي ممکن است دورنماي نرخ‌هاي بهره را روشن‌تر کند.

در بازار ساير فلزات ارزشمند، هر اونس نقره براي تحويل فوري پس از رشد بيش از يک درصدي در روز سه‌شنبه، تغيير چنداني نداشت و ۱۶.۷۹ دلار معامله شد. هر اونس پلاتين ۰.۷ درصد کاهش يافت و در ۹۷۱.۷۴ دلار ايستاد و هر اونس پالاديوم براي تحويل فوري ۰.۸ درصد کاهش يافت و به ۷۵۸.۴۷ دلار رسيد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد