تسنيم/معاون رئيس‌جمهور بر لزوم حساسيت نسبت به واردات محصولات تراريخته تأکيد کرد.

سورنا ستاري عصر امروز در حاشيه نشست مشترک خود با سازمان دامپزشکي کشور در پاسخ به تسنيم درباره وضعيت تراريخته‌ها اظهار کرد: در معاونت علمي رياست جمهوري با هرگونه ممانعت تحقيقاتي در هر بخشي مخالف هستيم.

وي افزود: در موضوع سلول‌هاي بنيادين که امروز شاهد توسعه امور آن هستيم، مشکلات فني آن در بخش شرعي با اجازه از مراجع مرتفع شد و اکنون از کشورهاي پيش‌رو در اين زمينه به حساب مي‌آييم.

درباره واردات ترارخته‌ها بايد حساس باشيم
معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با بيان اينکه واردات محصولات تراريخته براي ما در معاونت علمي مانند دارو مورد اهميت است، ادامه داد: همانطور وقتي داروي جديد به کشور مي‌آيد قبل از آن که مردم استفاده کنند بايد استانداردهاي لازم رعايت شود و حتي ممکن است 2 تا 3 ماه اين امر طول بکشد تا به صورت باليني مورد آزمايش قرار گيرد. در محصولات تراريخته کشاورزي نيز براي تجاري‌سازي بايد اين اتفاق بيفتد و بايد حساس باشيم.

ستاري تصريح کرد: در ستاد بيوتکنولوژي، تحقيقاتي در خصوص تراريخته‌ها بر روي 2 تا 3 محصول کشاورزي نظير پنبه و برنج در حال انجام است اما هيچ گونه رهاسازي نشده است و براي رها سازي و تجاري‌سازي آن نيازمند پروتکل‌هاي استاندارد هستيم. هر موقع افراد توانستند استانداردها و تاييديه‌هاي وزارت بهداشت و جهاد کشاورزي و ساير ارگان‌هاي مرتبط را بگيرند مي‌توانند اقدام به تجاري‌سازي اين محصولات کنند.وي درباره گفت: در حوزه غذا در يک سال اخير اتفاقات خوبي افتاده است و تقلبات و سموم جديد را شناسايي کرده و توسط سازمان غذا و دارو تشخيص مي‌دهيم.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد