فارس/استاد دانشگاه و فوق تخصص بيماري‌هاي ريه تاکيد کرد که کپسول‌هاي اکسيژن هيچ ارتباطي به مهار آلودگي هوا ندارند و افراد نبايد فريب اين سودجويي‌ها را بخورند.

تخصص برخي سودجويان، شناسايي بحران و ماهي گرفتن از آب‌هاي گل‌آلود است. اين روزها که هواي بسياري از کلانشهرهاي کشور در دود و آلودگي غوطه‌ور است، خيلي‌ها حاضرند دست به هر کاري بزنند که سلامت خودشان و خانواده‌شان، قرباني آلودگي هوا نشود. در اين بين، عده‌اي هم پيدا مي‌شوند که با تشخيص همين نياز، به فروش کپسول‌هاي کوچک اکسيژن روي آورده‌اند تا به زعم خودشان، تجهيزات مقابله با آلودگي هوا را در اختيار خانواده‌ها قرار بدهند.

حتي ردپاي اين کپسول‌ها در برخي داروخانه‌ها هم پيدا مي‌شود و نمونه متداول آن که حتي مهر تائيد سازمان استاندارد را هم دارد، به قيمت حدود هشت هزار تومان به فروش مي‌رسد. با توجه به اين‌که حجم اکسيژن اين کپسول‌ها، بسيار محدود است، تقريبا بيش از دو بار بيشتر نمي‌شود از اکسيژن اين کپسول‌ها استفاده کرد. معمولا افرادي که دچار ناراحتي ريوي و قلبي هستند يا سالمندان و کودکاني که بيشتر از ديگران در معرض خطرات آلودگي هوا قرار دارند، مشتريان اصلي اين کپسول‌ها هستند؛ آن هم در حالي که متخصصان تاکيد دارند که استفاده از اين کپسول‌ها هيچ تاثيري در مهار آلودگي هوا ندارد.

فريب سودجويان را نخوريد
فروش کپسول اکسيژن به بهانه مقابله با آلودگي هوا، بازار جديدي خلق کرده که خيلي‌ها هم در دام تبليغات آن گرفتار مي‌شوند. شبکه‌هاي ماهواره‌اي و فضاي مجازي هم مملو از تبليغات کپسول‌هايي است که فروشندگان آن ادعا دارند با کمک آن مي‌شود شاخ غول آلودگي هوا را شکست.

دکتر رسول عليان‌نژاد، استاد دانشگاه و فوق تخصص بيماري‌هاي ريه در گفت‌وگو با جام‌جم توضيح مي‌دهد که اين کپسول‌ها هيچ ارتباطي به مهار آلودگي هوا ندارند و افراد نبايد فريب اين سودجويي‌ها را بخورند.

او تاکيد دارد که اين کپسول‌هاي اکسيژن به درد افرادي مي‌خورد که بدن آنها توانايي جذب کافي اکسيژن را ندارد و معمولا بيماران بدحال از آنها استفاده مي‌کنند، اما اين‌که اين محصولات را به اسم مقابله با آلودگي هوا بفروشند، هيچ دليل علمي و منطقي ندارد.

به گفته اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريوي، عمده مشکلي که در حوزه آلودگي هوا داريم، وجود ذرات معلق و مضر در هواست که استفاده از اين کپسول، نمي‌تواند اين مشکل را حل کند و به طور کلي براي مقابله با آلودگي هوا، استفاده از کپسول‌هاي اکسيژن، منشا علمي ندارد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد