خانه ملت/نمايندگان مردم در خانه ملت سازمان هواپيمايي کشور را مکلف کردند تا به توسعه ناوگان هوايي با رعايت حمايت از صنايع داخلي بپردازد.

نمايندگان در نشست علني نوبت صبح امروز (پنجشنبه 23 دي ماه) مجلس شوراي اسلامي و در جريان بررسي جزئيات لايحه برنامه ششم توسعه، با ماده 65 اين لايحه با 178 رأي موافق، 11 رأي مخالف و 4 رأي ممتنع از مجموع 218 نماينده حاضر در صحن موافقت کردند.

گفتني است در ماده 65 اين لايحه آمده است؛
الف- شرکت مادر تخصصي فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران و شرکت هاي فرودگاهي وابسته و شرکت راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران مشمول مزاياي قانون توسعه صنعت ايرانگردي و جهانگردي مصوب 7/7/1370 مي‌شوند.

ب- دولت موظف است نسبت به بازنگري از طريق تمهيدات قانوني در تخفيفات تکليفي و معافيت در زمينه بهره‌برداري از خدمات ناوبري هوايي، فرودگاهي، نشست و برخاست، خدمات پروازي، واگذاري اماکن و ساير موارد مرتبط و واقعي نمودن نرخ آنها اقدام نمايد.

ج- سازمان هواپيمايي کشوري موظف است، به منظور تقويت اقتصاد حمل ونقل هوايي، ترغيب سرمايه‌گذاري در بخش هوايي غيرنظامي، بهره گيري از ظرفيت‌ها و سرمايه‌ها و ارتقاي سطح علمي و فني صنعت هوايي کشور با رعايت اصل حمايت از صنايع داخلي دانش بنيان و انتقال فناوري پيشرفته به داخل و همچنين ايجاد اشتغال براي نيروهاي تحصيل کرده، برنامه مدوني به منظور تحقق اهداف ذيل تهيه و پس از تائيد شورايعالي هواپيمايي کشوري به اجراء بگذارد:

1- پيش‌بيني و مديريت نيازمنديهاي توسعه ناوگان هوايي کشور با رعايت خط مشي‌هاي مبتني بر توسعه پايدار

2- سياستگذاري و لحاظ کردن تدابير لازم براي چگونگي تامين انواع هواپيما و بالگردهاي مورد نياز ناوگان حمل و نقل هوايي کشور با همکاريهاي مشترک داخلي و بين المللي با اولويت حمايت از توليد داخلي

3- سياستگذاري و لحاظ کردن تدابير لازم جهت مشارکت صنايع هوايي داخلي با اولويت بخش خصوصي در ساخت و توليد انواع هواپيما و بالگردهايي که تامين و خريد آنها از خارج کشور صورت مي پذيرد.

د- به منظور حمايت از اقتصاد دانش بنيان و تقويت و توسعه صنعت هوايي، تمامي شرکتهاي فعال در اين صنعت در حوزه هاي طراحي، ساخت، مونتاژ و تعمير و نگهداري انواع وسايل پرنده و متعلقات آنها در طول اين برنامه از قوانين و سياستهاي حمايتي پيش بيني شده و مصوب براي شرکتهاي دانش بنيان برخوردار خواهند بود.

تبصره- صلاحيت احراز و برخورداري از اين حمايت ها بر عهده معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري خواهد بود.

هـ- سفارش ساخت هواپيما و بالگرد به سازندگان داخلي از پرداخت هزينه هاي ثبت سفارش معاف خواهد بود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد