آخرين خبر/ سرانجام پس از حواشي و کش و قوسهاي فراوان، اولين هواپيماي "A321" در آستانه يک سالگي برجام لحظاتي پيش در فرودگاه مهرآباد به زمين نشست، تا پس از سه دهه نخستين هواپيماي نو از ايرباس باشد که وارد ناوگان هوايي کشور شده است.

چهارشنبه بعدازظهر(ديروز) نخستين فروند ايرباس خريداري شده مدل اي.321(A321) با حضور مديران عامل شرکت هما و ايرباس در شهر تولوز فرانسه تحويل شرکت ايران اير شد.

«فابيس برژير» مديرعامل ايرباس در اين مراسم گفت: براساس قراردادي که با ايران اير امضا شده است، هواپيماهاي بعدي نيز بتدريج به شرکت هواپيمايي ايران اير تحويل مي شود.وي افزود: قرارداد ايران اير با ايرباس براي خريد اين هواپيماها با مجوز خزانه داري آمريکا و قوانين بين المللي امضا شده است و درصدديم طبق اين قرارداد، هواپيماهاي خريداري شده را به ايران اير تحويل دهيم و امسال نيز شماري از اين هواپيماها به اين شرکت تحويل مي شود.مديرعامل شرکت ايرباس درباره تاثير برنده شدن «دونالد ترامپ» در انتخاب رياست جمهوري آمريکا بر سياست هاي اين شرکت گفت: ترامپ تاثيري در روابط ما با ايران ندارد.

اواخر سال 1394 پس از سفر دکترحسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران به کشور فرانسه، پيش قرارداد خريد بيش از يکصد فروند هواپيما بين شرکت ايرباس و هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران در پاريس امضا شد.

در مجموع شرکت هواپيماي جمهوري اسلامي ايران با ايرباس براي خريد 100 فروند هواپيما و با شرکت بوئينگ براي خريد 80 فروند هواپيما قرارداد امضا کرده و قرار است بزودي قرارداد خريد 20 فروند هواپيماي 70 نفره را با شرکت ATR يکي از شرکت هاي زير مجموعه ايرباس امضا کند.
اوايل مهرماه امسال بود که اداره کنترل دارايي هاي خارجي وزارت خزانه داري آمريکا (OFAC) مجوز فروش هواپيما به ايران را به شرکت هاي هواپيماسازي ايرباس و بويينگ داد. با صدور اين مجوز، مذاکرات بين نمايندگان شرکت هاي بوئينگ و ايرباس با مديران هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (هما) به مراحل نهايي رسيد. درنتيجه قرارداد حدود 10 ميليارد دلاري بين ايران اير و شرکت ايرباس براي خريد 100 فروند هواپيما به امضا رسيد.

ورود و فرود ايرباس با ذوق زدگي و خوشحالي خاصي روبرو بود از دنبال کردن لحظه اي اين هواپيما از لحظه پرواز در راه آسمان ايران تا عکس گرفتن مدير ايران اير با a321 و تصاوير از ترولي ها،آون هاي و کاکپيت هاي "نو" و عنوان اين مطلب که از اين به بعد هواپيماي نو سوار خواهيم شد.

ايران درحالي اولين هواپيما را از فرانسه خريداري و دريافت مي کند که در طول مذاکرات، پاريس عهده دار نقش پليس بد را در مذاکرات برعهده داشت وبارها شاهد کارشکني اين کشور در روند مذاکرات با 5+1 بوديم.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد