آخرین خبر/ سرانجام پس از حواشی و کش و قوسهای فراوان، اولین هواپیمای "A321" در آستانه یک سالگی برجام لحظاتی پیش در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست، تا پس از سه دهه نخستین هواپیمای نو از ایرباس باشد که وارد ناوگان هوایی کشور شده است.

چهارشنبه بعدازظهر(دیروز) نخستین فروند ایرباس خریداری شده مدل ای.321(A321) با حضور مدیران عامل شرکت هما و ایرباس در شهر تولوز فرانسه تحویل شرکت ایران ایر شد.

«فابیس برژیر» مدیرعامل ایرباس در این مراسم گفت: براساس قراردادی که با ایران ایر امضا شده است، هواپیماهای بعدی نیز بتدریج به شرکت هواپیمایی ایران ایر تحویل می شود.وی افزود: قرارداد ایران ایر با ایرباس برای خرید این هواپیماها با مجوز خزانه داری آمریکا و قوانین بین المللی امضا شده است و درصددیم طبق این قرارداد، هواپیماهای خریداری شده را به ایران ایر تحویل دهیم و امسال نیز شماری از این هواپیماها به این شرکت تحویل می شود.مدیرعامل شرکت ایرباس درباره تاثیر برنده شدن «دونالد ترامپ» در انتخاب ریاست جمهوری آمریکا بر سیاست های این شرکت گفت: ترامپ تاثیری در روابط ما با ایران ندارد.

اواخر سال 1394 پس از سفر دکترحسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به کشور فرانسه، پیش قرارداد خرید بیش از یکصد فروند هواپیما بین شرکت ایرباس و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پاریس امضا شد.

در مجموع شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران با ایرباس برای خرید 100 فروند هواپیما و با شرکت بوئینگ برای خرید 80 فروند هواپیما قرارداد امضا کرده و قرار است بزودی قرارداد خرید 20 فروند هواپیمای 70 نفره را با شرکت ATR یکی از شرکت های زیر مجموعه ایرباس امضا کند.
اوایل مهرماه امسال بود که اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت های هواپیماسازی ایرباس و بویینگ داد. با صدور این مجوز، مذاکرات بین نمایندگان شرکت های بوئینگ و ایرباس با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید. درنتیجه قرارداد حدود 10 میلیارد دلاری بین ایران ایر و شرکت ایرباس برای خرید 100 فروند هواپیما به امضا رسید.

ورود و فرود ایرباس با ذوق زدگی و خوشحالی خاصی روبرو بود از دنبال کردن لحظه ای این هواپیما از لحظه پرواز در راه آسمان ایران تا عکس گرفتن مدیر ایران ایر با a321 و تصاویر از ترولی ها،آون های و کاکپیت های "نو" و عنوان این مطلب که از این به بعد هواپیمای نو سوار خواهیم شد.

ایران درحالی اولین هواپیما را از فرانسه خریداری و دریافت می کند که در طول مذاکرات، پاریس عهده دار نقش پلیس بد را در مذاکرات برعهده داشت وبارها شاهد کارشکنی این کشور در روند مذاکرات با 5+1 بودیم.


با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید