ایبِنا / رییس کل بانک مرکزی از حذف دلار از معاملات جاری این بانک و نظام بانکی کشور خبر داد.
ولی الله سیف با بیان اینکه آنچه که مسلم است دلار از معاملات جاری بانک مرکزی و نظام بانکی کشور حذف شده است، گفت: دلار کاربرد زیادی در نظام بانکی ما ندارد و ما مطالبات خود را با سایر ارزها دریافت می کنیم.
رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: همچنین پرداخت های ارزی ما نیز به سایر ارزها انجام می شود. ما در زمینه ارزی بحث یکسان سازی نرخ ارز را در پیش داریم که در زمان مقتضی خود انجام خواهد شد.
سیف در پاسخ به سوالی درباره بسته شدن حساب اتباع ایرانی در برخی از کشورها از جمله چین و امارات، گفت: این از آن جمله خبرهایی است که چندان رسمی نیست؛ البته ممکن است مواردی وجود داشته باشد که یک بانک خاص بنا بر یک سیاست مشخص سخت گیری هایی را درباره اتباع ایرانی انجام دهد.
وی ادامه داد: چین به طور مشخص اعلام کرده که این موضوع تنها مرتبط با ایران نیست و یک سیاست داخلی در بانک مربوطه بوده، ولی بانک مرکزی به این موضوع حساسیت داشته و آن را پیگیری می کند.

شفاف سازی درباره نرخ ارز در لایحه بودجه ۹۷
وی درباره تفاوت نرخ ارز مبادله ای و بازار آزاد و برنامه های بانک مرکزی برای مدیریت نرخ ارز گفت: طبیعتا نظام ارزی کشور، نظام ارزی شناور مدیریت شده است.
رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ ارز در لایحه بودجه ۹۷ گفت: این نرخ یک مبنای محاسباتی دارد و نرخ ۳۵۰۰ تومان در بودجه نیست، بلکه مبنایی برای محاسبات پایه است. ممکن است نرخ ارز در بازار بالا و یا پایین برود و همچنین حجم عرض نیز کاهش یابد ولی نرخ افزایش یابد؛ ‌لذا معادل ریالی در نظر گرفته شده می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
وی افزود: طبیعتا نرخ ارز ۴ هزار و ۲۵۰ تومان نیست و در آینده نرخ متعادل تری را شاهد خواهیم بود. رییس کل بانک مرکزی درباره پیش بینی شدن ۱۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه برای یکسان سازی نرخ ارز، گفت: ما اصولا اقدامی را در دست داریم که برخی از کالاها که تامین ارزی آنها از طریق ارز مبادله ای است، به ارز آزاد منتقل شود و موارد محدودی وجود دارد که با ارز مبادله ای تامین می شود.
سیف ادامه داد: فکر می کنیم برای یکسان سازی نرخ ارز مقدماتی لازم است که عمده آن انجام شده است. سایر موارد در شرف انجام است و بعد از آن طبیعتا یکسان سازی انجام خواهد شد. وی ادامه داد: بودجه در نظر گرفته شده برای یکسان سازی نرخ ارز در حقیقت بودجه ای جبرانی برای اقلام و کالاهایی است که در ازای ارز گران تر ممکن است قیمت آن افزایش پیدا کند؛ دولت از محل آن بودجه حمایت می کند که قیمت ها افزایش پیدا نکند.

زمان یکسان سازی نرخ ارز
رییس شورای پول و اعتبار در پاسخ به این سوال که آیا می توانید زمانی را برای یکسان سازی نرخ ارز تعیین کنید؟ اظهارداشت: روابط بانکی بین المللی در این رابطه خیلی مهم است و هنوز احساس می کنیم که نیاز به اقدامات دیگری است و نمی توانیم زمان بندی کنیم تا آنکه فضای بین المللی مهیا شود.
سیف تصریح کرد که بهتر است زمانی را برای یکسان سازی نرخ ارز تعیین نکنیم؛ با این حال مقدمات کار آماده است و دستورالعمل ها و روش های کار روشن است و به محض آنکه پیش نیاز مهیا شود، یکسان سازی عملیاتی می شود.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید