مهر/ رئیس پلیس آگاهی ناجا درخصوص مبارزه با جرایم اقتصادی گفت: کشف تعداد پرونده های کلان اقتصادی در ۸ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته است.

سردار محمدرضا مقیمی در نشست تخصصی مدیران و روسای ادارات مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی استان های سراسر کشور با اشاره به تدابیر فرمانده ناجا اظهار داشت: طرح های مبارزه با جرایم اقتصادی را از ابتدای سال جاری و احتمالا در سال آینده با ۶ اولویت از جمله مبارزه با پولشویی، فرار مالیاتی، اخلال در نظام پولی و بانکی، اختلاس، زمین خواری و تبانی در معاملات دولتی شروع کرده ایم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به رویکرد پلیس در مبارزه با جرایم اقتصادی گفت: اصل بر اقدامات پیشگیرانه و ایجاد فضای امن از طریق اصلاح فرایند ها و شفاف سازی رویه های جاری است.

وی با اشاره به اینکه امنیت اقتصادی امری فرا سازمانی است، گفت: طبیعتا باید دیگر سازمان ها در مبارزه با جرایم اقتصادی همکاری لازم را داشته باشند و همچنین پلیس حمایت از سرمایه گذاری، تولید و اشتغال صحیح و قانونی را وظیفه خود می داند.

سردار مقیمی تاکید کرد: پلیس آگاهی به صورت تخصصی و با درک صحیح موضوع، رسیدگی به جرایم اقتصادی کلان را بدون هیاهو و جنجال انجام می دهد.

وی اضافه کرد: نیروی انتظامی نزدیک به ۱۰ تا ۱۵ سال است در خصوص مبارزه با جرایم اقتصادی فعالیت می کند و تاکنون هیچ گونه چالشی در این خصوص در جامعه انعکاس داده نشده است.

این مقام ارشد انتظامی به دلایل ارتکاب جرم، عوامل و ورود به آن اشاره کرد و گفت: نتایج حاصل از آسیب شناسی پرونده ها را از طریق سلسله مراتب به سازمان های دولتی و غیر دولتی ذیربط ارجاع می دهیم.

وی خاطر نشان کرد: به صورت مستمر موضوعات اقتصادی رصد و سپس مورد تحلیل قرار می گیرد تا بتوانیم راهکارهایی را در خصوص پیشگیری و مقابله با آن ارائه دهیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا همچنین به تعامل مستمر با قوه قضائیه، وزارت اقتصاد، بازرسی کل کشور، بانک مرکزی، دبیرخانه مبارزه با پولشویی، امور مالیاتی، بانک ملت و همه سازمان هایی که به نوعی در پیشگیری و مبارزه با جرایم اقتصادی فعالیت می کنند اشاره کرد و گفت: پلیس مبارزه با جرایم اقتصادی در کار گروه ساماندهی بازار ارز بانک مرکزی، کار گروه پیشگیری و مبارزه با پولشویی، کمیته پیشگیری از جرایم اقتصادی قوه قضائیه، کمیسیون اصل نود مجلس و کار گروه فرا قوه ای مبارزه با زمین خواری عضویت داشته و به طور مستمر در جلسات آنها حضور دارد.

وی به انعکاس پرونده های مهم و کشفیات جرایم اقتصادی به همراه آسیب شناسی موضوع به مراجع ذیربط، اشاره کرد و گفت: همکاری با بانک مرکزی در برخورد با دلالان ارزی و ساماندهی بازار غیر متشکل پولی، اهم اقدامات این پلیس است.

این مقام ارشد انتظامی به افزایش توان ناجا در پی جویی پرونده های جرایم اقتصادی اشاره کرد و گفت: ارزش ریالی پرونده های کشف شده به صورت میانگین در ۸ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد افزایش داشته است.

سردار مقیمی به ارتقاء عملکرد پلیس آگاهی ناجا از سال ۸۹ تاکنون درخصوص مبارزه با جرایم اقتصادی اشاره کرد و گفت: کشف تعداد پرونده های کلان اقتصادی در ۸ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته است.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید