مشرق/ در شرایطی که در چند سال اخیر، چین به طور انحصاری بازار سنگ پای ایران را در اختیار داشت، در سال جاری کشورهای آلمان، ایتالیا و کره جنوبی نیز به جمع صادرکنندگان سنگ پا به کشورمان پیوسته‌اند.

بر اساس آمار گمرک، در چند سال اخیر خصوصا از زمان تشکیل دولت یازدهم، واردات سنگ پا به کشورمان افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

واردات سنگ پا به کشورمان از ۳.۱ تن در سال ۱۳۹۱ رشد چند برابری پیدا کرده است به طوری که رکورد واردات سنگ پا به کشور مربوط به سال ۱۳۹۲ با ۹۷.۲ تن است.

در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ واردات سنگ پا به کشور کمی کاهش یافت اما در سال گذشته دوباره شاهد رشد جهشی واردات سنگ پا به کشور بودیم به طوری که ۷۵.۸ تن سنگ پا به کشور وارد شد.

مطابق آخرین آمار، در ۹ ماهه امسال نیز ۶۰ تن سنگ پا به کشور وارد شده است.

اما آنچه که نسبت به سال‌های قبل حائز اهمیت است، افزایش تعداد کشورهای صادرکننده سنگ پا به ایران است. در سالیان اخیر همواره چین تنها کشور صادرکننده سنگ پا به ایران بود اما در سال جاری، آلمان، ایتالیا و کره جنوبی نیز توانسته‌اند به ایران، سنگ پا صادرکنند!

البته حجم واردات سنگ پا از آلمان، ایتالیا و کره جنوبی نسبت به حجم واردات از چین، بسیار پایین است و عمده سنگ پای وارداتی کشورمان را چین تامین می‌کند.

مطابق آمار گمرک، در ۹ ماهه اول امسال ۶۰ تن سنگ پا به ارزش ۱۱۶.۷ میلیون دلار به کشور وارد شده است. که اگر قیمت هر دلار را به طور میانگین 4 هزار تومان در نظر بگیریم، بدین معناست که در این مدت حدود 470 میلیارد تومان پول کشور صرف وارداتی شده که نمونه داخلی آن زبانزد مردم است.

حجم واردات سنگ پا و جزئیات واردات سنگ پا در 9 ماهه نخست سال 1396 را در عکس 2 و 3 ببینید.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar