تسنیم/ در حالی مدیر فروش ایرباس نسبت به تاخیر ارائه پیش‌پرداخت‌ قرارداد خرید هواپیماهای ایران‌ایر هشدار داده که قائم مقام وزیر راه از احتمال خروج سفارشات ایران از خط تولید این کمپانی هواپیماسازی خبر داده است.

سه‌شنبه گذشته رویترز به نقل از مدیر فروش شرکت هواپیماسازی ایرباس پیش‌بینی کرد، ایران ده‌ها فروند هواپیمای مسافربری‌ای را که بر اساس مفاد برجام و بعد از لغو تحریم‌ها سفارش داده تحویل خواهد گرفت، اما هشدار داد که این معاملات ممکن است بیش از مدتی که قبلاً طراحی شده بود به‌طول بینجامد.

جان لیحی با اشاره به توافق این شرکت برای فروش 100 فروند هواپیما به ایران ایر گفت: فکر می‌کنم این قراردادها اجرایی می شود، اما احتمالاً نه بر اساس زمان‌بندی اولیه. باید موضوع تأمین مالی را حل کنیم. آنها باید موضوع انجام پیش‌پرداخت‌ها را درک کنند.

وی تصریح کرد: ایرباس در خصوص ساخت هواپیماها برای ایران بدون دریافت پرداخت‌های سپرده، محتاطانه عمل خواهد کرد. باید پیش‌پرداخت داشته باشید تا هواپیما وارد خط تولید شود، بنابراین ما داریم این کارها را با سرعتی پایین‌تر از آنچه تصور می‌کردیم انجام می‌دهیم، اما همچنان معتقدیم که این قرارداد اجرایی خواهد شد.

به فاصله 24 ساعت پس ازاین اظهارنظر، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی عدم واریز پیش‌پرداخت به ایرباس را تایید کرد. وی در گفت‌وگویی با تاکید بر این‌که قرارداد هما و ایرباس تغییر نمی‌کند اظهارات مدیر فروش ایرباس را کلی گویی عنوان کرد.

فخریه‌کاشان با اشاره به موضع‌گیری‌های رییس‌جمهوری آمریکا در خصوص خروج از برجام گفته است: باید مطمئن شویم مجوز فروش هواپیما به ایران معتبر باقی می‌ماند، برای رفع این مسائل در حال مذاکره هستیم که باعث تاخیر در ارائه پیش‌پرداخت‌ها شده است.

وی با اذعان به این‌که تاخیر در ارائه پیش‌پرداخت‌ها باعث تاخیر تحویل هواپیما و تاثیر در زمانبندی می شود، افزود: «ممکن است -ایرباس- سفارشات ایران را از خط تولید خارج کند و به شرکت متقاضی دیگری تحویل دهند و سفارش ایران در نوبت بعدی تحویل شود.»


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar