فارس/ رئیس اتحادیه کفش دست‌دوز تهران با اشاره به دستور وزیر برای تأمین ارز تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه صنعت کفش، گفت: در صورت عدم تأمین وزارت صنعت در این مورد پاسخگو است.

رسول شجری گفت: پیرو مشکلات فراوانی که در مورد تولید در صنعت کفش رخ داد، واردکنندگان مواد اولیه کفش با مشکلاتی در مورد تأمین ارز مواد اولیه و گشایش اعتبار مواجه شدند.

رئیس اتحادیه کفش دست‌دوز تهران افزود: بنابراین به دستور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت کارگروهی به ریاست صادق نجفی معاون وزیر صنعت و با حضور علی فاضلی رئیس اتاق اصناف و سایر دست‌اندرکاران این صنعت، برای حل مشکلات این صنعت و صنف و تشریح مشکلات صنعت کفش تشکیل شد.

وی بیان داشت: بنابراین به دنبال این جلسه نجفی معاون وزیر اعلام کرد، تولیدکنندگان و متقاضیان واردات مواد اولیه صنعت کفش هیچ گونه مشکلی برای تأمین ارز و گشایش اعتبار برای واردات مواد اولیه نخواهند داشت و هر کسی در این زمینه مشکلی دارد، با مراجعه به اتحادیه و انتقال مشکل خود از طریق اتحادیه به وزارت صنعت مشکلش را حل خواهیم کرد.

شجری گفت: بنابراین بر اساس دستور وزیر صنعت، هیچ گونه مشکلی در رابطه با تأمین ارز برای واردات مواد اولیه صنعت کفش وجود ندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه مسئولیت مستقیم دارد.

وی افزود: حتی معاون وزیر صنعت به ما اعلام کرده است در صورتی که فردی برای تخصیص ارز و ثبت سفارش واردات مواد اولیه مراجعه کرد، اما موفق به دریافت نشد، من به عنوان معاون وزیر صنعت بودجه در اختیار دارم و نیاز آن تولیدکننده و واردکننده مواد اولیه صنعت کفش را تأمین خواهم کرد.

* تسهیلات ویژه برای خرید زمین در شهرک صنعتی قرچک
وی در ادامه در مورد شهرک صنعتی قرچک، گفت: همچنین نجفی معاون وزیر صنعت ابلاغ کرده است که تولیدکنندگان صنعت کفش که متقاضی خرید زمین در این شهرک هستند، می‌توانند 5 درصد از قیمت تمام شده زمین را به صورت پیش‌پرداخت بدهند و بقیه وجه را در قالب 60 قسط بدون سود پرداخت کنند.

رئیس اتحادیه کفش دست‌دوز تهران در مورد ارز حاصل از صادرات کفش بیان داشت: این موضوع که فروش ارز حاصل از صادرات با توجه به بالا بودن هزینه‌ تولید، به قیمت 4200 تومان به صرفه نیست را تأیید می‌کنم، اما به نظر می‌رسد، لازم است تا کارگروه یاد شده مسائل و مشکلات حوزه صادرات کفش را هم بررسی کنند و سپس نتایج در این مورد اعلام شود.

* واردات حدود 500 میلیون دلار کفش قاچاق به کشور
شجری اظهار داشت: بر اساس آمار رسمی ارزش واردات کفش به صورت قانونی 34 میلیون دلار است اما ارزش واردات کفش به ایران بر اساس آمار سازمان اقتصاد جهانی 500 میلیون دلار است که اختلاف بین این دو رقم نشانه واردات قاچاق کفش به کشور است.

وی گفت: کفش خارجی باید با شرایط ویژه‌ای به کشور وارد شود تا امکان رقابت برای تولیدکننده داخلی فراهم شود.

رئیس اتحادیه کفش دست‌دوز تهران با تأکید بر اینکه در ایران کفش با بهترین کیفیت می‌‌تواند تولید شود،گفت: در صورت حمایت از تولید کفش داخلی دیگر نیازی به واردات کفش نیست.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar