ایسنا/ از بازار میوه خبر می‌رسد که نوسانات بازارهایی همچون طلا و ارز دامن‌گیر این کالا نیز شده است به‌گونه‌ای این محصولات در ساعت‌های مختلف به قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسند.

در حالیکه انواع میوه در هفته‌های گذشته با افزایش قیمت مواجه شده و قیمت آن در بازار مصرف از خیابانی به خیابان دیگر و از مغازه‌ای به مغازه‌ دیگر متفاوت است رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی می‌گوید که این شرایط فقط برای بازار خرده‌فروشی نیست بلکه قیمت‌ها در بازار مرکزی میوه و تره‌بار هم، مثل طلا، ساعتی تعیین می‌شود و نظارت مناسبی در این زمینه وجود ندارد.

به گفته اسدالله کارگر، نظم و نظامی در فروش میوه میدان مرکزی میوه و تره بار به عنوان مرکز عمده فروشی وجود ندارد به‌گونه‌ای که از ساعت ۲۱ هر شب تا پاسی از نیمه شب که خرید و فروش میوه در میدان مرکزی آغاز می‌شود، فروشندگان عمده هر ساعت یک قیمت را در میدان مرکزی عرضه می‌کنند و میوه‌فروشان مجبورند میوه را ساعتی خریداری کنند؛ یعنی هر قدر از این ساعات می‌گذرد قیمت میوه‌ها بیشتر می‌شود.

به گفته این فعال بازار میوه، "در چنین شرایطی فروشندگان میوه به غیر از هزینه‌های تبعی مغازه‌های خود که از منطقه‌ای به منطقه دیگر فرق می‌کند، عمدتا به دلیل ساعتی بودن قیمت‌ها، مجبورند میوه‌های خریداری شده خود را با قیمت‌های متفاوتی در بازار مصرف عرضه کنند".

این وضعیت به معنای چند نرخی شدن میوه است به‌گونه‌ای که از مغازه‌ای به مفازه دیگر قیمت این محصولات تغییر می‌کند. در این شرایط شایسته است مسوولان نظارتی مربوطه اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

مشتریان موز کمتر شد

اما تا بحث میوه‌ و میوه‌جات است به خبر دیگری در این رابطه اشاره کنیم که نشان از کاهش مصرف موز در کشور دارد. در این زمینه آمار گمرک حاکی از آن است که در دوماهه نخست سال جاری واردات موز نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

با توجه به اینکه وزن واردات موز در دو ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد کاهش یافته است و تولید موز در ایران رقمی نیست که بتواند بخش قابل توجهی از نیاز کشور را تامین کند، می‌توان گفت که نیاز به واردات موز کاهش پیدا کرده یا به عبارت دیگر می‌توان گفت که در سال جاری موز کمتری به ایران وارد شده و مردم کمتر موز می‌خورند.

بر اساس این آمار، قیمت هر کیلو موز وارداتی در این مدت حدود یک دلار بوده است.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar