تسنیم/ مدیرعامل یک شرکت سوئیسی با بیان این‌که توجهی به تحریم‌های آمریکا نداریم چون کشور بی طرفی هستیم، گفت: ما تصمیم گرفته‌ایم با ایران همکاری کرده و به فعالیت‌هایمان ادامه دهیم.

مازیار یزدانی معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن در حاشیه امضای تفاهمنامه همکاری ریلی بین راه آهن ایران و شرکتی سوئیسی،‌ اظهار کرد:‌ یکی از مفاد این تفاهمنامه همکاری حداکثر استفاده از امکانات داخلی است.
وی تصریح کرد: با توجه به توسعه شبه ریلی و پروژه‌های در دست اقدام نیاز مبرمی به ماشین‌آلات داریم.
وی با بیان این‌که دو دستگاه سرند بالاست توسط شرکت ماتیزای سوئیس در داخل کشور بازسازی می‌شود، افزود:‌همچنین برای 6 تا 9 دستگاه مابقی تجهیزات مورد بررسی برای بازسازی قرار می‌گیرد.
معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن با اشاره به آموزش نیروی‌های ایرانی توسط شرکت سوئیسی، گفت: در مرحله اول 20 میلیون یورو سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد که با توجه به مذاکرات دو کشور پیش بینی می‌شود تا سقف 80 میلیون یورو در بخش راه‌آهن ایران سرمایه گذاری صورت گیرد.
فرانتز مسرلی مسئول ارشد اجرایی ماتیزای سوئیس نیز در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که با توجه تهدید آمریکا در تحریم‌ شرکت‌های خارجی، آیا از عواقب احتمالی همکاری با راه‌آهن واهمه ندارید، اظهار کرد: به طور کلی چیزی که می‌توانیم بگویم این است که سوئیس در صد سال اخیر یک کشور بی طرف به لحاظ سیاست جهانی بوده و ما همچنان تصمیم گرفته‌ایم در این فضا بی طرف بمانیم و مهم ترین دلیلی بوده که ماتیزا تصیمیم گرفته با ایران همکاری کرده و فعالیت خودش را ادامه دهد.
وی بیان کرد:‌ قسمت اول توافق ما با ایران بازسازی دو دستگاه سرند بالاست است که 26 سال پیش آنها را فروخته بودیم و الان متوقف شده است. مرحله دوم فروش 6 تا 9 دستگاه ماشین‌آلات زیرکوب، مرحله سوم فروش تجهیزات جدید ریلی و مرحله چهارم ساخت مرکز تعمیر و نگهداری و آموزش نیروهای ایرانی است.

شایان ذکر است؛ طی مراسمی با حضور قائم‌مقام راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تفاهمنامه ریلی با یک شرکت سوییسی امضا شد. بر اساس این قرارداد پروژه‌های بازسازی و تعمیر اساسی دو دستگاه ماشین برن بالاس، 6 تا 9 دستگاه ماشین زیرکوب بالاس و رگلاتور و تدارک 21 دستگاه ماشین‌آلات خطی عملیاتی می‌شود.
بر اساس یکی از بندهای این تفاهمنامه برای 21 دستگاه ماشین‌آلات خطی مناقصه‌ای برگزار می‌شود. این مناقصه بر اساس قوانین و مقررات ایران برگزار می‌شود و تولیدکننده و تدارک‌کننده داخلی نسبت به تأمین‌کنندگان خارجی برتری و اولویت دارند.
راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از شرکت سوییسی ماتیزا جهت ارائه پیشنهاد مناقصه و راه‌اندازی سایت تولید داخل در ایران به‌منظور بالا بردن حداکثر شانس ماتیزا جهت تدارک ماشین‌‌آلات دعوت به‌عمل می‌آورد.
این تفاهمنامه پس از امضای آن توسط طرفین اجرایی شده و برای مدت 12 ماه از تاریخ امضای آن معتبر است.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar