ایرنا/ سخنگوی وزارت بازرگانی چین در واکنش به احتمال اعمال تعرفه 200 میلیارد دلاری از سوی آمریکا بر کالاهای چینی اظهار کرد پکن اگرچه از این اقدام آمریکا شگفت‎‏زده شده است اما برای حفاظت از منافع اصلی کشور و مردم، همانند گذشته مجبور به اتخاذ اقدام متقابل است.
'گائو فنگ' امروز چهارشنبه در پکن اظهار کرد این اقدام آمریکا کاملا «غیرقابل پذیرش» بوده و ما به طور جدی با آن مخالفت می‌کنیم آمریکا علاوه بر ضرر رساندن به چین و دیگر کشورهای جهان، به خودش نیز ضرر می‌‌رساند.
او افزود: چین در عین حال از جامعه بین‌المللی درخواست می‎کند به صورت مشترک از مقررات تجارت آزاد و ساز و کار تجارت چندجانبه حفاظت کنند و در برابر هر گونه سلطه‎جویی تجاری بایستند.
به گفته وی چین فورا به خاطر این اقدام یک جانبه آمریکا از سازمان تجارت جهانی شکایت خواهد کرد.
آمریکا از روز جمعه گذشته نزدیک به 800 قلم کالای چین را مشمول 25 درصد تعرفه با ارزش 34 میلیارد دلار کرد و قرار است تا 10 روز دیگر 16 میلیارد دلار دیگر از کالاهای صادراتی چین به آمریکا از سوی واشنگتن شامل تعرفه سنگین تری شود.
آمریکا روز گذشته نیز یک لیست 200 صفحه‌ای از کالاهای چینی را منتشر کرد که ظرف 60 روز آینده مشمول تعرفه وارداتی 10 درصدی می شوند مجموع ارزش واردات سالانه این تعداد کالا به آمریکا 200 میلیارد دلار برآورد شده است.

همکاری، راهکار حل مشکلات تجاری
'لی چنگ گانگ' دستیار وزیر تجارت چین هم اعلام کرد تعرفه‌های جدید پیشنهادی از سوی آمریکا باعث آسیب به سیستم سازمان تجارت جهانی و همچنین جهانی شدن خواهد شد.
او با اشاره به اینکه 'همکاری' تنها راهکار حل مشکلات تجاری میان آمریکا و چین است عزم چین برای بهبود محیط تجارت بومی و حمایتش از سیستم تجاری چندجانبه تغییر نخواهد کرد.

رسانه ها خویشتندار باشند
به دنبال بالا گرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا، رسانه های چین در چند ماه گذشته به شدت به 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا حمله کرده و او را با الفاظ نامناسبی مانند «دیوانه و احمق» خطاب می کردند.
در همین راستا گزارش شده است دولت چین از رسانه های چینی از جمله رسانه های دولتی این کشور خواسته است خویشتندار باشند و جنگ تجاری را به ترامپ متصل نکنند و به جای او دولت ایالات متحده را هدف قرار دهند.
همچنین از رسانه های بخش خصوصی نیز خواسته شده است به جای تحلیل و تفسیر اخبار این حوزه، تنها به بازنشر اخبار خبرگزاری رسمی این کشور یعنی خبرگزاری 'شینهوا' بسنده کنند.

خرید نفت از ایران به جای آمریکا
در همین حال برخی رسانه های چین امروز اعلام کردند با بالا کشیدن اختلافات چین و آمریکا در موضوع جنگ تجاری، یک پالایشگاه بزرگ چینی خرید نفت از آمریکا را قطع کرده و به دنبال خرید نفت از ایران است.
این رسانه ها گزارش کردند سرمایه‌گذاران پالایشگاه‌ها پیش‌بینی می‌کنند جنگ تجاری به سمت آنها نیز کشیده شود به همین دلیل به دنبال راه جایگزین هستند.
در این میان گمانه‌زنی‌ها بر این است پالایشگاه‌هایی که خرید خود را از آمریکا قطع می‌کنند به سمت ایران بر‌گردند و از ایران نفت خریداری کنند این در حالی است که فشار آمریکا روی متحدانش برای قطع خرید نفت از ایران همچنان پابرجا است در حالی که این کشور دیروز اعلام کرد درخواست برخی کشورها برای خرید از ایران را بررسی می کند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar