ایسنا/ وزیر جهاد کشاورزی با بیان این مطلب که در دستور کار است که قیمت مرغ افزایش پیدا کند، اعلام کرد: قیمت مرغ در ایران ارزان‌ترین قیمت در سطح جهان است.

محمود حجتی در نشست با فعالان بخش کشاورزی اردستان، اظهار کرد: مرغداران در چند سال گذشته با توجه به نوسانات مختلف، در کل وضعیت خوبی داشتند. البته این اواخر به دلیل شرایط خاص مشکلاتی را داشتند که آرام آرام در حال بهبود است.

وی افزود: در سال 92 قیمت ذرت 1250 بود و در حال حاضر نیز همین قیمت پا برجا است. جوجه ریزی بیش از اندازه ای که انجام شد باعث برخی مشکلات دربین مرغداران شده است. باید همه کمک کنند تا مشکلات این تولیدکنندگان برطرف شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مشکلات نقدینگی مرغداران، تصریح کرد: در سطح شهرستان کوچک مانند اردستان باید شبکه تولید مرغ در زنجیره تعاونی یا کارآفرین قرار گیرد و سیکل تولید از ابتدا تا مغازه و فروش در غالب زنجیره باشد. یکی از مشکلات کشاورزی این است که واسطه از تولید تا مصرف زیاد است.

حجتی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مرغ در دستور کار است، گفت: همه باید کمک کنیم که نرخ مرغ بر اساس قیمت تمام شده، افزایش یابد. مرغ در ایران ارزان ترین قیمت مرغ در سطح جهان است.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف مرغ در کشور 28 کیلوگرم است، خاطرنشان کرد: با حمایت هایی که دولت انجام داده در حال حاضر ارز نهادهای مورد نیاز طیور با ارزان ترین ارز خریداری می شود و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

در ادامه نیز وزیر در مورد خشکسالی ها و اسیب های وارده به کشاورزان افزود: براساس مصوبه دولت با استمهال بازپرداخت وام کشاورزان خسارت دیده خشکسالی موافقت شد.

محمود حجتی در حاشیه بازدید از بخش کشاورزی شهرستان اردستان، با اشاره به خسارت های ناشی از خشکسالی و سرمازدگی در کشور، اظهار کرد: براساس این مصوبه، دولت با استمهال بازپرداخت وام کشاورزان خسارت دیده خشکسالی موافقت شد و هیچ بانکی نمی تواند سرپیچی کند.

وی با اشاره به خسارت های سنگین سرمازدگی در بخش کشاورزی، افزود: در بخش کشاورزی دولت بیش از 11 هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کرده است.

حجتی در خصوص وضعیت قنوات، گفت: اگر انتظار دارید قنوات را دولت به تنهایی حفظ کند، اشتباه است. قنوات یک سرمایه ملی است که هم دولت و هم کشاورزان باید آن را زنده نگه دارند. قطعا نباید در مناطقی که با مشکل آب مواجه هستند کشاورزی آب بر نباید انجام شود و بیشتر باید به کشت های فشرده پرداخته شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که از کشاورزی بهره وری ملی و فردی صورت گیرد، گفت: در موضوع کشاورزی گلخانه ای کشاورزان از فرصت کشت های نشایی می توانند بسیار بهره ببرند. البته در استان اصفهان کمتر به موضوع کشت های گلخانه ای توجه شده است.

حجتی گفت: یکی از طرح و اهداف وزارت کشاورزی در موضوع طرح های اقتصاد مقاومتی بخش کشت های گلخانه ای است. در حال حاضر نزدیک به سه هزار هکتار گلخانه در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نمی شود کشاورزی را به صورت سنتی در کشور انجام دهیم، گفت: برخی از محصولات در کشور بنا بر اسرار مسئولان نظام باید به هر نحوی تولید و کشت شود. در موضوع گندم در مرداد سال گذشته پیشنهاد افزایش قیمت گندم را مطرح کردیم، اما شورای اقتصاد تصویب نکرد.

وزیر کشاورزی افزود: امروزه باید از مراتع به نحو مطلوب تری استفاده کنیم به طوری که کشت و هم بهره برداری مطلوب تری انجام شود. زاد و ولد دام سبک در کشور اکنون دو دهم است، که آمار ضعیفی است.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar