فارس/ بررسی‌ها نشان می‌دهد، با پرداخت 312 میلیون دلار ارز مسافرتی در سه ماه گذشته و با احتساب متوسط حداقل ۷۵۰۰ تومان برای هر دلار در بازار آزاد، دولت 1029 میلیارد و 600 میلیون دلار رانت به جیب مسافران و آژانس‌های مسافرتی ریخته است.

براساس اعلام بانک مرکزی از 21 فروردین ماه تا 23 تیر ماه معادل 312 میلیون دلار ارز مسافرتی پرداخت شده است، و این در حالی است که با توجه به قیمت دلار در بازار آزاد در صورتی که متوسط بهای ارز را 7500 تومان در نظر بگیریم که نرخی حداقلی در سه ماه گذشته است، مسافران ایران به مقصد خارج از کشور در مجموع 1029 میلیارد و 600 میلیون تومان یارانه ارزی یا رانت ارزی دریافت کرده‌اند.
به همین دلیل است که آژانس‌ها و تورهای مسافرتی در تبلیغات خود تخفیفات ویژه‌ای برای مشتریان اعلام می‌کنند. درواقع در سه ماه گذشته رانت 1029 میلیارد تومانی نصیب گردشگران و تورهای گردشگری شده و باز هم دولت با سیاست‌گذاری خود رانت دیگری به صاحبان سرمایه داده است.
امید است با تحقق شنیده‌های اخیر نسبت به بازنگری در نرخ ارز مسافرتی و دقت بر این مساله که اکثر این سفرها غیر ضروری و تفریحی بوده و مایه خروج ارز از کشور میشود، هر چه زودتر این رانت ویژه برای یک قشر یا دهک خاص حذف شود.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar