فارس/ پس از اینکه ترامپ بار دیگر کشورهای غرب آسیا را تهدید کرد، منابع آگاه خبر دادند گفتگوهایی برای افزایش تولید روزانه 500 هزار بشکه‌ای دیگر در میان برخی کشورها صورت گرفته است.

رویترز به نقل از یک منبع آگاه نوشت اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت در مورد احتمال افزایش تولید به میزان 500 هزار بشکه در روز برای مقابله با کاهش عرضه از سوی ایران در اثر تحریم‌های آمریکا گفتگو و بحث می‌کنند.

این تحولات در حالی رخ داده است که قیمت نفت در این ماه به 80 دلار در هر بشکه رسید و دونالد ترامپ را برآن داشت تا دوباره از اوپک بخواهد (تهدید کند) تا قیمت نفت را کاهش دهد.

اوپک و روسیه در اواخر سال 2016 توافق کردند تا تولید خود را کاهش دهند اما پس از ماه‌ها کاهش بیش از میزان توافق در ماه ژوئن توافق کردند تا تولید خود را به قدری افزایش دهند تا میزان پایبندی به توافق کاهش تولید به 100 درصد برسد. این اقدام افزایش یک میلیون بشکه در روز تولید نفت این تولیدکنندگان را در پی داشت.

این منبع آگاه به رویترز گفت بحث اخیر هنوز نهایی نشده اما بدان معناست که تولیدکنندگان نفت به پایبندی کمتر از 100 درصدی به توافق کاهش تولید نیاز دارند.

کشورهای تولیدکننده عضو اوپک و کشورهای غیراوپکی فردا در الجزایر گرد هم می‌آیند تا میزان پایبندی به توافق کاهش تولید را بررسی کنند.

سه منبع آگاه اوپکی و غیراوپکی گفتند آخرین آمار نشان داده است که اوپک و هم پیمانانش نفت کمتری در ماه آگوست به بازارهای جهانی به نسبت ماه جولای روانه کرده‌اند و دلیل اصلی این وضعیت کاهش تولید نفت ایران بوده است.

این منابع آگاه افزودند تولیدکنندگان اوپکی و غیراوپکی در ماه جولای 9 درصد بیش از میزان خواسته شده در توافق کاهش تولید، کاهش تولید داشتند. این کاهش در ماه آگوست حتی بیشتر بوده است.

منابع اوپکی می‌گویند هرگونه اقدام رسمی برای افزایش تولید مستلزم این است که اوپک نشست فوق‌العاده بگذارد. پیشنهادی که هنوز روی میز نیست.

این منابع گفتند اما در نشست کمیته وزرای اوپک و غیراوپکی‌ها که فردا برگزار می‌شود، هنوز می‌توان یک افزایش بیشتر در تولید در صورت نیاز پیشنهاد کرد.

این منبع آگاه با اشاره به نشست بعدی اوپک در 3 دسامبر گفت: «گفتگوهایی برای یک افزایش تولید 500 هزار بشکه در روز دیگر وجود دارد. اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها زمانی‌که در ماه دسامبر دیدار کردند، می‌تواند تولیدشان را افزایش دهند.»

دونالد ترامپ در روز پنج‌شنبه امنیت کشورهای غرب آسیا را به قیمت نفت گره زد و هشدار داد که قیمت نفت را پایین بیاورند.

وی در حساب توئیتری خود نوشت: «ما از کشورهای غرب آسیا (خاورمیانه) حفاظت می‌کنیم؛ آنها بدون ما برای مدت زیادی امن نخواهند بود و هنوز به افزایش قیمت نفت ادامه می‌دهند. به یاد ما می‌ماند. اوپک باید حالا قیمت نفت را پایین بیاورد!»

تصمیم ماه جولای اوپک برای افزایش تولید نیز به دنبال یک سری از توئیت‌های ترامپ صورت گرفت.

افزایش قیمت بنزین پیش از انتخابات کنگره در ماه نوامبر می تواند برای ترامپ دردسر سیاسی ایجاد کند. افزایش قیمت بنزین ادعای جمهوری‌خواهان مبنی بر اینکه کاهش مالیات و تغییرات در قوانین فدرال از سوی ترامپ به تقویت اقتصاد امریکا کمک کرده است، را خنثی می‌کند.

ایران، سومین تولیدکننده بزرگ اوپک متعهد شده است تا جلوی هرگونه افزایش تولید را بگیرد. تهران می‌گوید افزایش قیمت نفت به تحریک خود ترامپ ایجاد شد زمانی‌که وی تصمیم گرفت تا تحریم‌های بیشتری بر فروش نفت ایران اعمال کند.

تهران همچنین می‌گوید عربستان با پیروی از آمریکا که عضو اوپک نیست، این سازمان را بی‌اعتبار می‌کند. وزیر نفت ایران در نشست الجزایر شرکت نخواهد کرد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar