فارس/ کمیته وزرای سازمان کشورهای عضو اوپک و کشورهای غیراوپکی فردا در الجزایر گرد هم می‌آیند و احتمالا برخی از کشورها پس از تهدید ترامپ طرحی برای افزایش تولید مطرح خواهند کرد.

کمیته وزرای سازمان کشورهای عضو اوپک فردا در الجزایر گرد هم می‌آیند.
این کشورها به همراه کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت غیراوپکی نظیر روسیه به بررسی میزان پایبندی این کشورها به «توافق کاهش تولید» خواهند پرداخت.
خبرهایی در مورد امکان مطرح شدن پیشنهادی برای افزایش روزانه 500 هزار بشکه نفت منتشر شده است.
گفته می‌شود وزیر نفت ایران در این نشست شرکت نخواهد کرد و ایران به پیروی عربستان از آمریکا در سیاست‌گذاری‌های اوپک معترض است.
با اجرایی شدن تحریم‌های ایران در 4 نوامبر، عرضه نفت ایران در بازار کم می‌شود و در عین حال با کم بودن تولید ونزوئلا، بازار نگران مواجه شدن با کمبود عرضه است و این امر قیمت نفت را بالا نگه داشته است.
افزایش قیمت نفت برای شرکت‌های آمریکایی تولیدکننده نفت خسارت ایجاد می‌کند. از این رو واشنگتن برای اجرایی کردن تحریم‌های ایران به کمک کشورهای تولیدکننده برای جبران کمبود نفت ایران و پایین آوردن قیمت نفت نیاز دارد.
با این حال، مقامات عربستانی در مذاکرات خود با شرکت‌های و مقامات آمریکایی اذعان کرده‌اند که بیش از این نمی‌توانند قیمت نفت را کنترل کنند.
کشورهای تولیدکننده عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپکی اواخر سال 2016 توافق کردند تا تولید خود را کاهش دهند. این کشورها بیش از میزانی که تعهد کرده بودند، تولید خود را کاهش دادند و بیش از 100 درصد به توافق پایبند بودند.
این کشورها پس از ماه‌ها کاهش بیش از میزان توافق، در ماه ژوئن تصمیم گرفتند تا تولید خود را به قدری افزایش دهند که میزان پایبندی به توافق کاهش تولید به 100 درصد برسد. این اقدام افزایش یک میلیون بشکه در روز تولید نفت این تولیدکنندگان را در پی داشت.
این اقدام این کشورها پس از اینکه ترامپ از کشورهای تولیدکننده خواست که قیمت نفت را پایین بیاورند، صورت گرفت. در آن زمان ایران با این تصمیم موافقت کرد.
روز پنج‌شنبه ترامپ با لحنی تحقیرآمیز امنیت غرب آسیا را به کاهش قیمت نفت گره زد و به طور ضمنی به کشورهای واقع در این منطقه هشدار داد که اگر قیمت نفت را پایین نیاورند، امنیتشان برهم می خورد.
به دنبال این تهدید ترامپ، منابع آگاه به رویترز گفتند صحبت‌هایی برای افزایش 500 هزار بشکه در روز تولید نفت اعضای این سازمان صورت گرفته است.
این منبع آگاه به رویترز گفت بحث اخیر هنوز نهایی نشده اما بدان معناست که تولیدکنندگان نفت به پایبندی کمتر از 100 درصدی به توافق کاهش تولید نیاز دارند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

ايران مهربان
سيل آگهی