تسنیم/ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: نبود سفیر در چین و هند تبعات اقتصادی و سیاسی دارد و نمی‌توانیم در این شرایط تحریم، از زمینه‌های همکاری که با این کشورها داریم، بهره‌برداری کنیم.

سید حسین نقوی حسینی در مصاحبه با رادیو، تعیین به‌موقع سفرا و در طراز مناسبات جمهوری اسلامی ایران با کشور میزبان را به‌عنوان یکی از دغدغه‌های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برشمرد و گفت: طبق اطلاعاتی که داریم برخی از سفارتخانه‌های مهم ما فعلاً با کاردار دوم یا سرپرست اداره می‌شود و این به‌لحاظ دیپلماتیک تبعات منفی را برای جمهوری اسلامی دارد.
وی با اشاره به تحمیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، متذکر شد: البته شرایط عرصه بین المللی نسبت به تحریم‌های گذشته، شرایط خوبی است و آمریکایی‌ها نسبت به گذشته منزوی هستند چراکه برخی از کشورها مثل چین، هند و کشورهای اروپایی اعلام کرده‌اند که "ما از این تحریم‌ها تبعیت نمی‌کنیم" و این فرصت خوبی برای ما است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در این شرایطی ما دو شریک استراتژیک یعنی چین و هند را داریم که در 40 سال گذشته با ما همکاری خیلی خوبی را داشته و تلاش کرده‌اند حتی در سخت‌ترین دوران تحریم با ما همکاری داشته باشند اما متأسفانه در هر دوی این کشورها، سفیر نداریم.
وی یادآور شد: دو هفته گذشته همراه امیر حاتمی سفیری به چین داشته‌ایم و متأسفانه در آنجا سفیر نبود و کاردار دوم مسئولیت را به‌عهده داشت و در این سطح دیپلماتیک نمی‌توان انتظار داشت مراودات گسترده‌ای با کشور چین برقرار شود، چینی که صراحتاً اعلام کرده "ما از تحریم‌های آمریکا تبعیت نمی‌کنیم".
نقوی حسینی با اشاره به انتصاب همتی به‌عنوان سفیر ایران در چین و سپس فراخوانی وی به ایران، گفت: وقتی آقای همتی به‌عنوان سفیر ایران در چین انتخاب شد و یک هفته بود که تازه در چین مستقر شده بود و استوارنامه‌اش را تحویل داده بود، بعد از یک هفته به ایران فراخوانده شد و رئیس بانک مرکزی شد، چینی‌ها می‌گویند "اگر قرار بود ایشان رئیس بانک مرکزی شود چرا ایشان را به‌عنوان سفیر انتخاب کردید؟"، این مراعات پروتکل‌های دیپلماتیک نیست.
وی متذکر شد: نبود سفیر در چین و هند، تبعات اقتصادی و سیاسی دارد و ما نمی‌توانیم در این شرایط، از زمینه‌های همکاری که با این کشورها داریم، بهره‌برداری کنیم.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar