خبرگزاری دانشجو/حسین راغفر و احسان سلطانی در نامه‌ای خطاب به مردم نوشتند: تیم اقتصادی دولت براساس آموزه‌های بازار آزاد دلار را گران کرد.

حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا و احسان سلطانی پژوهشگر مسائل اقتصادی در نامه‌ای خطاب به مردم از سیاست‌های ارزی دولت انتقاد کردند. در بخش‌هایی از این نامه آمده است: در چند ماه اخیر، تیم اقتصادی دولت بر مبنای آموزه‌های اقتصاد بازارِ رها، دولت را وادار کرد که در بازار ارز مداخله نکند و از سوی دیگر نیز بنگاه‌های شبه‌دولتی حتی از عرضه ارز در بازار ثانویه امتناع کردند؛ بنابراین کمبود عرضه عامل اصلی در جهت افزایش قیمت‌ها است. از سوی دیگر تیم سیاست‌گذار بر اساس همان آموزه ها، مانع از اعمال محدودیت برروی کالا‌های وارداتی غیرضرور می‌شود، گویا خروج ارز از این منظر موجب نگرانی دولت نیست.

پیامد‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ۳ تا ۴ برابر کردن قیمت دلار به بهانه حفظ ذخایر ارزی، برای مردم و ثبات جامعه می‌تواند بسیار نگران کننده باشد. از جمله این که اگر تحریم‌ها سخت‌تر شوند، چه تضمینی برای دسترسی به این ذخائر وجود دارد؟ همچنین باید توجه داشت که منافع احتمالی (آتی) چنین اقدامی در برابر هزینه‌های قطعی (حال) آن از جمله، ورشکستگی گسترده واحد‌های تولیدی، رشد و گسترش بی‌سابقه نابرابری و فقر و در پی آن احساس ناامنی در ابعاد مختلف حیات فردی و اجتماعی نه تنها هیچ توجیه منطقی ندارد، بلکه تردید‌های جدی در ذهن مردم ایجاد می‌کند؟

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید