تسنیم/ یک نماینده مجلس با اشاره به اظهارات معاون اول رییس جمهور درباره قیمت ۱۴ میلیونی سهام عدالت، با اعلام این مطلب که ارزش واقعی سهام عدالت باید در بورس مشخص شود گفت: لایحه ساماندهی سهام عدالت هم تا کنون به کمیسیون اقتصادی نرسیده است. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هم با اشاره به این که سهام عدالت ۱۳ میلیونی جهانگیری کاغذی است، گفت: اعلام چنین نرخ‌هایی جز بالا بردن مطالبات و ایجاد توقع در مردم نتیجه دیگری ندارد.

سید حسن حسینی شاهرودی با اشاره به اظهارات معاون اول رییس جمهور درباره قیمت 14 میلیونی سهام عدالت گفت: قیمت سهام عدالت را بازار بورس مشخص می‌کند و تا بازار بورسی نباشد و سهامی در بورس ارائه نشود نمی‌توان قیمت واقعی آن در بازار را تعیین کرد.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: شاید بتوان قیمت تمام شده یک سهام در یک صنعت را تشخیص داد، اما شرایط بازار بورس متفاوت است و مهم فروش سهام در بازار رقابتی بوده که تعیین کننده قیمت است نه قیمت تمام شده ی یک سهام.

درخواست کمیسیون اقتصادی از دولت برای آزادسازی سهام عدالت

وی با بیان اینکه جدا از گمانه‌زنی‌ها که درباره قیمت سهام عدالت زده می‌شود ارزش سهام باید به واقعیت نزدیک باشد، ادامه داد: اگر عرضه رقابتی وجود نداشته باشد نمی‌توان سهام را قیمت‌گذاری کرد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس اظهار داشت: کمیسیون اقتصادی از دولت خواسته که سهام عدالت را تعیین تکلیف کند تا دارندگان سهام عدالت بتوانند آزادانه برای خرید و فروش و مدیریت سهامی که در اختیار دارند تصمیم بگیرند.

وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی مصر است که سازوکاری برای ارائه سهام عدالت در بورس تعیین شود، افزود: با این شرایط سهامداران باید بتوانند در خصوص سهام خود تصمیم بگیرند و فضای رقابتی وجود داشته، قیمت واقعی مشخص و عدد و رقم سود سهام تعیین شود.

حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه هیچ سهامدار سهام عدالتی در حال حاضر صاحب سهام خود نیست، ادامه داد: سهام عدالت همچنان در انحصار دولت است و اگر قرار بود دولت خصوصی‌سازی و چابک‌سازی و مردم را صاحبان اصلی سهام کند باید سازوکار لازم را برای تصمیم گیری صاحبان سهام ایجاد کند.

به گزارش خانه ملت، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: تاکنون لایحه خرید و فروش آزادانه سهام عدالت به کمیسیون اقتصادی نرسیده است.

سهام عدالت 13 میلیونی جهانگیری کاغذی است

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در واکنش به اظهارات اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور که به تازگی گفته ارزش سهام عدالت 13 میلیون تومان است، اظهار داشت: شاید روی کاغذ برای ارزش سهام عدالت اتفاقی افتاده باشد، منکر آن نمی‌شویم اما اعلام چنین نرخ‌هایی و عدم پرداخت سود به سهام عدالت نتیجه‌ای ندارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس تاکید کرد: با توجه به اینکه اعلام چنین نرخ‌هایی جز بالا بردن مطالبات و ایجاد توقع در مردم نتیجه دیگری ندارد، از دولتی‌ها خواهش می‌کنم مستندات ادعای خود را برای اطلاع مردم در روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم گفت: ارزش سهام عدالت باید در مجامع آنها به تصویب برسد و صورت‌های مالی شفاف داشته باشند؛ بنابراین باید مستندات ادعای رشد 14 میلیون سهام عدالت منتشر تا مشخص شود که واقعا چنین رشدی داشته‌اند یا خیر.

وی با اشاره به اینکه مجامع سودده سهام عدالت امکان توزیع سود ندارند، بیان داشت: تقریبا اکثر کارخانه‌ها مشمول سهام عدالت زیانده شده‌اند، اما افزایش ارزش سهام عدالت طبیعی است؛ چرا که ارزش افزوده آنها به این معنا که قیمت زمین و دستگاه‌هایشان افزایش یافته است.

جعفرزاده ایمن‌آبادی با تاکید بر اینکه کارخانه‌ها و مجامع سهام عدالت امکان پرداخت سود ندارد، توضیح داد: به تناسب افزایش ارزش دارایی‌های این مجامع آنها زیانده شده‌اند و نمی‌تواند سودی پرداخت کنند. از دولتی ها خواهش می‌کنم مستندات ادعای خود را برای اطلاع مردم در روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر کنند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر ما باید از افزایش ارزش سهام عدالت به 13 میلیون باید چنین برداشت کنیم که سود پرداختی به مردم افزایش می‌یابد باید گفت خیر همچنین اتفاقی نمی‌افتد.

به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس عنوان کرد: ارزش سهام عدالت افزایش پیدا کرده است اما به معنای پرداخت سود نیست، با وجود اینکه ارزش صنعت، زمین و دستگاه‌ها بالا رفته اما کارخانه‌ها زیانده شده است، طبیعی است که ارزش سهام آنها افزایش یابد اما نمی‌تواند سود بدهند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید