فرارو/کایزر ادامه داد: "تاثیری که این در سطح جهان دارد، واضح است. روسیه و چین، جایگزینی برای سوئیفت طراحی می‌کنند و در عین حال، برای خارج شدن از زیر یوغ دلار، صد‌ها تن طلا می‌خرند. این امر در مقابل، دلارزدایی جهانی را تسریع خواهد کرد".

جامعه ارتباطات بین بانکی سوئیفت، تحت فشار‌های سهمگین آمریکا مجبور شد ارتباط بانک‌های ایرانی، از جمله بانک مرکزی، را قطع کند. اقتصاددانان معتقدند این اقدام برای نفوذ بلندمدت آمریکا در اقتصاد جهانی تبعات منفی خواهد داشت.روز دوشنبه گذشته اعلام شد که سوئیفت، تعدادی از بانک‌های ایرانی را از خدماتش محروم کرده است. استیون منوشین، گفته این اقدام سوئیفت، "یک تصمیم درست برای حفظ انسجام سیستم مالی بین المللی است".

برخی اقتصاددانان غربی با این ارزیابی وزیر خزانه‌داری آمریکا موافق نیستند.پرفسور استیو کین، اقتصاددان دانشگاه کینگستون گفته آمریکا با فشار آوردن به سوئیفت برای مستثنی کردن ایران، به یک دولت "یاغی" تبدیل شده است. این اقتصاددان در گفتگو با راشاتودی تصریح کرد درست است که اقتصاد جهانی بزرگتر از آن است که تحت تاثیر اقدام سوئیفت قرار گیرد، اما محروم کردن ایران از خدمات این نهاد، "خطر استفاده از یک ارز ملی واحد (دلار) به عنوان ابزاری برای پرداخت‌های بین المللی را برجسته خواهد کرد".

از دیدگاه این پرفسور، محرومیت ایران از سوئیفت باید برای سایر کشور‌ها یک زنگ هشدار باشد مبنی بر اینکه آمریکا یاغی شده و نباید به آن اجازه داد که سیاست‌های اقتصادی و سیاسی را به سایر جهان دیکته کند.به گفته کین، بزودی سایر کشور‌های جهان سیستم‌های پرداخت جایگزین ایجاد خواهند کرد.

ماکس کایزر، بازرگان سابق و چهره رسانه‌ای نیز دیدگاه مشابهی دارد. او گفته قطع ارتباط بانک‌های ایرانی از سوئیفت، زنگ هشداری برای دشمنان واشنگتن است. اما مرگ دلار را تسریع خواهد کرد.

سوئیفت یک سامانه تبادلات مالی جهانی است که پرداخت‌ها میان ۱۱ هزار موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور را تسهیل می‌کند. این نهاد مالی، که در بلژیک مستقر است، برای مدتی با اجرای تحریم‌ها مخالف بود. اما سرانجام به دلیل فشار آمریکا، ناگزیر شد دسترسی ایران به خدماتش را قطع کند.

کایزر به راشاتودی گفته آمریکا با سخت‌گیری بر ایران، فقط سایر کشور‌ها را به ایجاد جایگزین‌هایی برای سوئیفت و نیز ذخیره کردن طلا برای کاهش وابستگی به دلار آمریکا وادار می‌کند. از نظر کایزر، آمریکا با سلاح ساختن از سوئیفت، به طرز حیرت‌کننده‌ای می‌خواهد دلارزدایی جهانی را تسریع کند.

کایزر ادامه داد: "تاثیری که این در سطح جهان دارد، واضح است. روسیه و چین، جایگزینی برای سوئیفت طراحی می‌کنند و در عین حال، برای خارج شدن از زیر یوغ دلار، صد‌ها تن طلا می‌خرند. این امر در مقابل، دلارزدایی جهانی را تسریع خواهد کرد".

در سال‌های اخیر، همزمان با تیره شدن روابط واشنگتن و مسکو، مقامات روسیه ذخیره طلای کشورشان را افزایش داده‌اند.

به هر حال، تبعات بلندمدت اقدام سوئیفت برای دلار آمریکا هر چه باشد، ایران اکنون با دشواری‌های کوتاه‌مدتی مواجه خواهد شد. کایزر به ایران پیشنهاد کرد: "ایران نیاز دارد که هوشمندانه عمل کند و اگر می‌خواهد از بدترین (اثرات) نزاع اجتناب کند، باید ذخیره کردن طلا و بیت‌کوین را آغاز کند. ایران از قبل به طور هوشمندانه توافقات دوجانبه انرژی غیر دلاری را پیگیری کرده است. اما نیاز دارد که با افزایش ذخایر طلا و بیت کوین، ارزش پولش را بیشتر کند".

کایزر معتقد است که طلا و ارزرمز راه حل دوران پس از سیطره دلار آمریکا هستند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید