آخرین خبر/ با پایان تعطیلات و آغاز به کار مجدد بورس، شاخص کل بورس امروز پس از 494.74واحد کاهش به عدد157,973.49 رسید. که این نوسان جزئی در بورس بسیار منطقی و محتمل بود. اما در این شرایط برخی سرمایه‌گذاران و سهامداران متضرر شدند. که امید است در روزهای آتی با ادامه مسیر صعودی این ضررها جبران شود.

در این میان هر یک از کارشناسان برای خارج کردن بورس از رکود نظر خاصی دارند؛ عده‌ای چشم به راه مساعدت دولت و حمایت از بازار سرمایه بوده و عده‌ای شرایط فعلی را طبیعی و انعکاسی ناشی از شرایط اقتصاد ملی می‌دانند. هفته گذشته وزیر اقتصاد اظهار کرد دو مرحله نقدینگی از ناحیه صندوق توسعه ملی به بورس اوراق بهادار تزریق خواهد شد که تا زمانی که این حجم نقدینگی وارد بازار بورس نشود شاخص کل در محدود 154 تا 160 هزار واحد در نوسان خواهد بود و همان طور که عکس دوم تحلیل شاخص کل را مشاهده می کنید شاخص در حال حرکت نزولی بالای سقف کانال نزولی است. روزهای آتی برای بازار بسیار حیاتی است ؛ اگر شاخص به درون کانال نفوذ کند و سطح 154400 به پایین شکسته شود احتمال نزول تا 50% فیبو (146000) و حتی 61% فیبو (134000) وجود دارد .در سناریوی صعودی در صورت حمایت در این سطح صعود تا 166500 محتمل است.

چه راهکاری می تواند حجم معاملات در بورس را تحت تاثیر قرار دهد؟
عده ای از کارشناسان بر این باورند که عرضه اولیه می تواند به تزریق نقدینگی در بازار منجر شود.
در همین خصوص برای فردا چهارشنبه 24 بهمن شاهد عرضه اولیه «شرکت کشت و دامداری فکا» با نماد زفکا1 و برای روز شنبه 27 بهمن عرضه اولیه «فروشگاه زنجیره ای افق کوروش» با نماد افق در بورس‌ هستیم.
البته برخی دیگر از کارشناسان نیز کاملا با این روش مخالفند و معتقد هستند؛ در شرایطی که حجم معاملات به زحمت به نود میلیارد تومان می‌رسد(حجم واقعی معاملات امروز در بورس، تا ساعت 10 صبح) ، تخصیص چند ده میلیارد تومان نقدینگی بازار به یک عرضه اولیه، در ظاهر به صلاح نبوده و ممکن است به عمیق‌تر شدن رکود دامن بزند.
ولی شاید برخلاف اعتقاد این کارشناسان، عرضه اولیه سهام تاثیری در تشدید رکود نداشته باشد و حتی بتواند به کاهش رکود و تغییر روند ختم شود.

چه دلایلی باعث رونق بورس توسط عرضه های اولیه می شود؟
1 ـ بسیاری از سرمایه‌گذاران برای خرید سهام عرضه اولیه، الزاما به فروش سهمی دیگر اقدام نمی‌کنند و تامین مالی برای این خرید، عموما از بیرون بازار سرمایه است. به ویژه که سبد سهام بسیاری از سرمایه‌گذاران با زیان مواجه بوده و اغلب آنها تمایلی به فروش سهام خود در قیمت پایین‌تر از بهای تمام شده ندارند. بنابراین عرضه اولیه می‌تواند به تزریق نقدینگی به بازار منجر شود.
2 ـ سهامداران عمده که اقدام به فروش بخشی از سهام از طریق عرضه اولیه می‌کنند، الزاما وجوه حاصل شده را از بازار خارج نمی‌کنند و در برخی مواقع این وجوه صرف حمایت از دیگر سهام پرتفوی می‌شود.
3 ـ عموما شرکت‌های تازه وارد به دلایل بنیادی پتانسیل خوبی برای رشد قیمتی داشته و همگی می‌توانند ضمن عرضه موفق، سهامداران خرد را پس از مدت‌ها با طعم سود آشتی دهند. باید توجه داشت در کنار سودآوری و منافع سرمایه‌گذاران، گردش مالی بازار هم اهمیت داشته وعرضه شدن یک شرکت جدید در بورس تهران سبب تحرکات در بازار سرمایه وحتی تغییر روند فرسایشی و نزولی بازار می شود.

در پایان نکته قابل توجه دیگر در این خصوص، تداوم روند حرکت آرام نرخ ارز و بهبود بازارهای جهانی است که می‌تواند بورس تهران را در جوی نسبتا باثبات و به دور از هیجانات کاذب روانه مسیر صعودی کند.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کاشت مو کلينيک دائر
کاشت مو آگهی