آخرین خبر/ عصر امروز نمایندگان مجلس برای بررسی کلیات لایحه بودجه 98 جلسه علنی برگزار کردند. اما این جلسه خانه ملت خالی از جنجال نبود. بر همین اساس در حالی که برخی نمایندگان قصد «آبستراکسیون» داشتند، علی مطهری به عنوان رئیس جلسه از «مأموران گیت» صحن مجلس خواست تا نمایندگان جلسه را ترک نکنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه نوبت عصر امروز (شنبه 27 بهمن) در جریان بررسی لایحه بودجه سال 98 کل کشور پس از استماع اظهارات مخالفان و مخالفان ‌کلیات بودجه، به کلیات این لایحه رأی مثبت دادند.براساس این گزارش از مجموع 212 نماینده حاضر در جلسه علنی امروز، 117 نفر رأی موافق، 86 نفر رأی مخالف و 8 نفر از وکلای ملت نیز به کلیات لایحه بودجه 98رأی ممتنع دادند که در مجموع این لایحه به تصویب مجلس رسید.

در حالیکه محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در حال دفاع از بودجه سال 98 بود، علی مطهری که ریاست جلسه را بر عهده داشت به نمایندگان تاکید کرد که از جلسه خارج نشوند. مطهری خطاب به امیرآبادی گفت چه کسی اجازه خروج را به نمایندگان داده است ما تاکید کرده بودیم که کسی از جلسه خارج نشود. دوستانی که بیرون رفته‌اند برگردند. مطهری گفت:‌ عده‌ای از نمایندگان نمی‌خواهند برای کلیات بودجه سال 98 رای‌گیری شود و به همین خاطر قصد خروج از مجلس را دارند.

نوبخت: با رد کلیات لایحه بودجه دشمنان را شاد نکنیم
پیش از رای گیری مخالفان و موافقان لایحه نظراتشان را بیان کردند. به گزارش ایرنا نوبخت گفت: با رد کلیات لایحه بودجه دشمنان را شاد نکنیم؛ البته دولت فقط لایحه بودجه را پیش بینی می کند و تصمیم نهایی برعهده مجلس است.وی ادامه داد: با تایید کلیات یک پیام به جامعه ای می دهیم که در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کردند و همچنین دشمنانی که مرعوب اراده مردم شد و فهمیدند تهدید آنها در ملت ایران تاثیری ندارد.

حاجی بابایی:بودجه ارائه شده شفاف نیست
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس گفت: بودجه غیر شفافی که به مجلس ارائه شده و ظرفیت افزایش ۴۰ هزار میلیارد تومانی در عرض دو هفته را داشت نشان می‌دهد که مصوبه مجلس کارساز نیست.

تابش(موافق): تأیید یا رد بودجه از نظر امنیت ملّی اهمیت دارد
محمّدرضا تابش، نماینده مردم اردکان به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه ۹۸ گفت: در شرایط حساس کشور قرار داریم، از این رو بودجه صرفا برای ما بستر مالی نیست بلکه رد یا تایید آن از نظر امنیت ملی اهمیت دارد، از این رو نمایندگان باید به کلیات آن رای دهند. وی ادامه داد: هیچ کجای دنیا با این شفافیت بودجه دفاعی را مشخص نمی کنند، ولی ما در این لایحه شاهد شفافیت بودجه دفاعی هستیم.

کواکبیان در صحن علنی: ضرورت اصلاح ساختار بودجه سال ۹۸ به موجب توصیه رهبری
مصطفی کواکبیان گفت: پیامی از طریف رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه رسیده است که لازم است در شرایط کنونی به آن توجه شود. عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در صورت تحول در ساختار بودجه منفعت آن به طبقات ضعیف و محروم خواهد رسید. دولت گفته که 900 هزار میلیارد تومان بودجه پنهان داریم، 1260 هزار میلیارد تومان بودجه شرکت های دولتی مورد نظر قرار گرفته و در مجموع با کل سقف بودجه ای که تصویب شده است، به نظر می رسد مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت، بنابراین بررسی ساختار بودجه ضروری است.

تاجگردون در موافقت با کلیات لایحه بودجه ۹۸:بودجه سه دوازدهم پرداخت حقوق کارکنان در ۳ماهه نخست ۹۸ را مختل می‌کند
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ با بیان اینکه بودجه سه دوازدهم به این معناست که میزان یک چهارم بودجه سال ۹۷ در سال ۹۸ استفاده شود، گفت: این اقدام باعث می‌شود مبلغی نظارت ناپذیر به دولت داده شود و نظم نظام بودجه را به هم بریزد.نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: منظور از سه دوازدهم، سه دوازدهم بودجه سال 97 است و ارتباطی با لایحه بودجه 98 ندارد و این به این معنا است که در بودجه سال 1397 ما 2 میلیون و 700 هزار بشکه نفت صادرات می کردیم و در حال حاضر یک و نیم میلیون بشکه صادر می کنیم که سه دوازدهم یعنی مبلغ یک چهارم آن میزان را به دولت می دهیم تا در 3 ماه خرج کند و این مقیاسی نیست که دولت با نظم بتواند بودجه را استفاده کند و حتی قابل نظارت نیز نخواهد بود.وی افزود: ما به مردم گفته ایم 20 درصد افزایش حقوق دارند و نمی توانیم فروردین ماه بگوییم دولت اجازه ندارد و تنها 10 درصد افزایش حقوق خواهند داشت تا در تیر ماه پول به دست دولت برسد. نکته بعدی درباره یارانه ها، بهزیستی و کمیته امداد امام(ره) است که 20 درصد افزایش داده ایم و باز می گردد.

صادقی (مخالف): لایحه بودجه ۹۸ کشور را در شرایط ویژه در نظر نگرفته است
محمود صادقی، نماینده تهران به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه گفت: به طور کلی لایحه بودجه 98 کشور را در شرایط ویژه نگاه نکرده است، در حقیقت ما به تعبیری در یک شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم ولی بودجه 98 به گونه‌ای ترسیم شده که تلاش می‌کند این وضعیت پنهان بماند، با توجه به شرایط ویژه کشور و تنگناهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه و احتمال زیاد تشدید این فشارها در سال آینده، انتظار می‌رفت دولت در تنظیم لایحه بودجه 98 فراتر از یک سند شبیه اسناد حسابداری عمل کند.

کاتب(مخالف): تاکنون هیچ اتفاقی در زمینه اشتغال نیفتاده است
غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ گفت: لایحه‌ای که به کمیسیون تلفیق داده شده دارای ۱۷۱ بند بوده که به ۲۴۳ بند افزایش یافته است، در همین مورد ۴ هزار پیشنهاد توسط نمایندگان در سامانه ثبت شده، همه این‌ها با فشار دستگاه‌های اجرایی انجام شده، اگر قرار باشد دولت لایحه بیاورد و بعد از آن دستگاه‌های اجرایی بخواهند بندهای مربوط به خود را اضافه کنند که کاری پیش نمی‌رود.


نوریان (موافق): مخالفان چه جایگزینی دارند؟
اردشیر نوریان در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ در نشست علنی امروز مجلس گفت: من معتقدم اینکه در بودجه ۹۸ نفت با قیمت ۵۴ دلار پیش‌بینی شده یک امر واقع‌بینانه است و نشان می‌دهد ما با احتیاط عمل کرده‌ایم.  نماینده مردم شهرکرد در مجلس خاطرنشان کرد: سوال من از مخالفان لایحه بودجه ۹۸ این است که شما چه کاری می‌خواهید انجام بدهید که نمی‌توانید؟ چه کار می‌خواهید با لایحه بودجه بکنید که نشده؟ چه مانعی وجود دارد؟ و چه منویاتی را می‌خواهید در بودجه قرار دهید که امکانش را ندارید؟