اقتصاد نیوز/ امروز ۲۲ اسفند بازار طلا و ارز پایتخت برخلاف روزهای اخیر وارد مدار صعودی شد. بعدازظهر شیب افزایش قیمت تندتر شد و نرخ‌ها سه مرز روانی حساس در بازار را پشت سر گذاشتند. بعدازظهر چهارشنبه دلار آمریکا در محدوده ۱۳ هزار و تومان۲۰۰، سکه طرح جدید در کانال ۴.۶ میلیون تومان و مثقال طلای آبشده در کانال ۱.۸ میلیون تومان قرار گرفت.

امروز چهارشنبه 22 اسفند 1397 در حالیکه بازار طلا و ارز تهران هفته آرامی را سپری کرده بود و انتظار چهارمین کاهش متوالی نرخ‌ها وجود داشت، بازار تغییر مسیر داد و وارد وند افزایش قیمت شد. بعدازظهر روز گذشته نیز قیمت‌ها اندکی بالاتر رفتند و امروز با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز، رشد قیمت‌ها شتاب بیشتری گرفت و برخی مرزهای قیمتی شکسته شدند.

با توجه به رفتار قیمتی دلار در بازار طی روزهای اخیر کارشناسان انتظار داشتند دلار امروز به زیر سطح 12 هزار و 800 تومانی برود، اما به گفته فعالان بازار امروز خریدهای نوسان گیران افزایش یافت و قیمت به بالای مرز 13 هزار تومانی بازگشت.

به نظر می‌رسد فرارسیدن موعد تسویه‌های پایان سال برای معامله گران اعتباری یکی از عوامل تحرکات افزایشی در بازار است. برخی فعالان نیز باور دارند که به دلیل غیرقابل پیشبینی بودن افزایش قیمت روز چهارشنبه، خالی فروشان ارزی دچار ضرر شدند و ناچار به تهیه ارز برای پرداخت تعهد خود شدند.

عامل مهم دیگر رشد نرخ حواله درهم بود که در معاملات اولیه در مسیر کاهشی قرار داشت اما در روند بازار وارد مدار صعودی شد و تا بعدازظهر به 3 هزار و 600 تومان نیز رسید.

همچنین دیگر عاملی که دستمایه جوسازی نوسانگیران در بازار شد، شایعه احتمال عدم تمدید لغو تحریم های نفتی ایران از سوی آمریکا بود. با این وجود در هیچ خبرگزاری معتبری چنین خبری وجود نداشت و حتی برخی از سایت های خبری به نقل از مشاور سابق خزانه‌داری آمریکا عنوان کرده بودند، معافیت خرید نفت از ایران برای چین و هند تمدید خواهد شد.

گفتنی است بسیار از کارشناسان معتقدند که با توجه به عدم توان دلار برای عبور از سطح 13 هزار و 200 تومانی، روند صعودی قیمت‌های امروز تنها یک برگشت قیمتی بوده و در شرایطی که قیمت 3 روز کاهش متوالی را تجربه کرد، افزایش روز چهارشنبه را می توان به عنوان یک اصلاح قیمتی در نظر گرفت.

در کنار افزایش دلار، افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی به بالای 1300 دلار منجر به افزایش قیمت در بازار داخلی شد.

قیمت انواع سکه و طلا
سکه امامی (طرح جدید) روز گذشته با قیمت 4 میلیون و 470 هزار تومان به کار خود پایان داد و امروز به محض بازگشایی وارد کانال 4.5 میلیون تومانی شد. در ادامه سکه به کانال 4.4 میلیون تومان برگشت اما با آغاز روند افزایشی از ظهر سکه طرح جدید علاوه بر ورود به کانال 4.5 میلیون تومانی، تا عصر از مرز 4.6 میلیون تومان نیز عبور کرد. در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 5 بعدازظهر) قیمت سکه طرح جدید 4 میلیون و 640 هزار تومان شده‌است.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز 4 میلیون و 400 هزار تومان، نیم‌سکه 2 میلیون و 520 هزار تومان و ربع‌سکه 1 میلیون و 600 هزار تومان شد. سکه گرمی نیز 870 هزار تومان قیمت دارد.

مثقال طلای آب‌شده انتهای روز گذشته نهایتاً نرخ 1 میلیون و 780 هزار تومان را به ثبت رساند و امروز هر مثقال طلای 17 عیار با قیمت 1 میلیون و 794 هزار تومان کار خود را آغاز کرد. طلای آبشده در معاملات اولیه مرز 1.8 میلیون را لمس کرد اما در ادامه به کانا 1.7 میلیون بازگشت. بعدازظهر همگام با سیر افزایشی بازار، طلا نیز وارد کانال 1.8 میلیون تومان شد و در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 5 بعدازظهر) مثقال طلای آبشده 1 میلیون و 828 هزار تومان است.

اونس طلا در بازار جهانی با عبور از مرز 1300 دلار تا نزدیکی 1310 دلار صعود کرد. بعدازظهر در بازار داخلی گرم طلای 18 عیار بالای 410 هزار تومان و گرم طلای 24 عیار بالای 550 هزار تومان رفت.

قیمت دلار و ارزهای رایج
دلار در صرافی ملی امروز با همان نرخ دیروز یعنی 12 هزار و 800 تومان برای خرید و 12 هزار و 850 تومان برای فروش معامله کرد. صرافی ملی یورو (ارز مسافرتی) را همانند روز گذشته با دو نرخ 14 هزار 750 تومان و 14 هزار و 800 تومان خرید و فروش کرد.

دلار آمریکا در بازار غیررسمی روز گذشته در محدوده 12 هزار900 تومان به کار خود پایان داد و امروز هر دلار در بازار آزاد با نرخ 13 هزار 50 تومان آغاز به کار کرد. در لحظه تنظیم گزارش (حدود ساعت 5 بعدازظهر) دلار در محدوده 13 هزار و 200 تومان قرار دارد. یورو نیز به مرز 15 هزار تومان بازگشت.

پوند انگلیس امروز در صرافی‌ها بین 16 هزار و 850 تومان تا 16 هزار و 950 تومان معامله شد. نرخ حواله درهم امارات نیز بعدازظهر امروز به مرز 3600 تومان رسید.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز پایتخت به شرح زیر است:

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید