آخرین خبر/ بازار سرمایه کشور در سال 97 چهره ای جذاب و البته پر نوسان را از خود به نمایش گذاشت. به طوری که امسال را باید متلاطم‌ترین سال بورس تهران طی تاریخ فعالیت50 ساله اش دانست. بر اساس آمار موجود، نیمی از شدیدترین رشدها و نیمی از سهمگین‌ترین افت‌های روزانه شاخص کل سهام طی بیش از ۲۰ سال اخیر، در سال ۹۷ به وقوع پیوست و همزمان با ورود نقدینگی زیاد، رکورد حجم و ارزش معاملات خرد نیز در هم شکسته شد. به طوری که شاخص بورس در ابتدای سال با عدد 96هزار واحد شروع به کار کرد و در انتهای سال به عدد 179هزار واحد رسید. 


بورس در روز پایانی سال
در جریان داد و ستدهای امروز بازار سرمایه شاخص بورس با رشد2760 واحدی در ارتفاع178,659 واحد قرار گرفت.
بیشترین اثر مثبت بر رشد بازار سهام در روز جاری متعلق به نمادهای فارس، کگل، کچاد، رمپا، فملی، ومعادن و فولاد بودند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روز متعادل و مثبتی را پشت سر گذاشتند به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 796واحد، کل (هموزن) 409واحد، قیمت (هموزن) 285واحد، آزاد شناور 2805واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم به ترتیب 2014و 5584واحد رشد را به‌ثبت رساند.
در بازارهای فرابورس ایران هم آیفکس 51رشد کرد و در ارتفاع2257  قرار گرفت.

بورس ۹۷ از دریچه آمار
در روزهای پایانی فصل بهار بود که بورس تهران از رخوت چندین ماهه خارج شد و شاخص کل طی تنها ۱۰ روز کاری-از بیست‌ویکم خرداد تا چهارم تیرماه- بازدهی خیره‌کننده ۲۰ درصدی را به نمایش گذاشت. همچنین در مهرماه با رشد 7000واحدی رکورد بالاترین عدد شاخص در عمر فعالیت خود را شکست و پس از آن با یک افت نسبتا شدید و روند فرسایشی به خواب زمستانی رفت و در روزهای پایانی سال، بورس با رشد های چند هزار واحدی روزانه اش کام سهام داران را شیرین کرد.
بورس امسال بیش از 80 درصد بازدهی داشت و 251درصد ارزش روزانه معاملات خرد آن افزایش یافت.

آینده بورس
با توجه به روند رو به رشد بازار سرمایه و ثبات نسبی قیمت ارز و سکه، به نظر می رسد بورس تهران بستر مناسبی برای سرمایه گذاری های خرد باشد. به طوری که پیش بینی می شود در سه ماهه نخست سال شاخص کل بورس تا 220 هزار واحد رشد داشته باشد. اما این مطلب به معنی این نیست که بدون آموزش های لازم، بی گدار به آب بزنید چرا که دریای بورس همان قدر که جذاب است برای مبتدیانی که موج سواری بلد نیستند می تواند خطر غرق شدن را در پی داشته باشد.ايران مهربان
سيل آگهی