رپرتاژ آگهی/شروع سال نو همراه با تصمیم های جدید است. حتماً شما هم تصمیماتی برای سال 98 دارید. قطعا سرمایه گذاری در اولویت برنامه های هر فرد است و برای انتخابِ راهی صحیح ، می بایست نکات مهمی را نیز در نظر بگیرد. برای انتخاب بهترین راه سرمایه گذاری، در ابتدا، باید میزان ریسک‌پذیری خود را بسنجید و بر اساس آن روشی با ریسک و بازده بالا، یا ‌ریسک و بازده کم، برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.
در ذیل، موضوعِ سرمایه گذاری در مهم‌ترین بازارهای موجود را بررسی میکنیم.
از آنجا که سال گذشته شاهد افزایش چشمگیرِ نرخ ارز بودیم، ادامه این روند در سال 98 هم قابل پیش بینی خواهد بود.
احتمالاً بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری خرید طلا را انتخاب خواهند کرد، چراکه در سالنامه تجارت فردا به نقل از حسین عبده تبریزی آمده است: چون بازار ارز توسط دولت تحت کنترل و بازار طلا به نسبت آزادتر است مردم تمایل بیشتری به خرید طلا و سکه خواهند داشت. قیمت طلا وابسته به دو عامل قیمت دلار و قیمت اونس است. در حال حاضر عدم قطعیتی شدیدی در اقتصاد آمریکا وجود دارد که این موضوع باعث افزایش ریسک قیمت اونس خواهد شد. بر این اساس افزایش ریسک قیمت اونس به صورت مستقیم باعث افزایش ریسک قیمت طلا و سکه خواهد شد و سرمایه‌گذاری در سکه و طلا را با چالش اساسی مواجه خواهد کرد.
چنانچه با فرآیند سرمایه گذاری در بازار سرمایه آشنا هستید حتماً می‌دانید که این بازار و خصوصاً شرکت‌هایی که صادرات می کنند از رشد دلار سود خواهند برد. دکتر صادقی شریف، مدیرعامل کارگزاری امید سهم نیز می‌گوید: در سال 98 بازار بورس شرایط به شدت بهتری نسبت به سایر بازارها خواهد داشت، سرمایه گذاری روی شرکت‌هایی که سوددهی خوبی دارند، مانند: گروه پتروشیمی و فلزات اساسی و ... که سود بالاتری نسبت به سپرده بانکی دارند به نظر مناسب است. اما به هر حال ورود به بازار سرمایه چالش‌های بسیار زیادی به همراه خود دارد. اولین چالش مدت زمانی است که صرف یادگیری و رصد بازار می‌شود. چالش دوم مربوط به میزان نوسانات در این بازار است. در سال گذشته نوسانات بازار سرمایه از سایر بازارهای مانند دلار و طلا بسیار بیشتر بوده است. به همین دلیل در سال 97 علی رغم رشد چشمگیر بورس، بسیاری افراد بدلیل عدم تجربه در بازار سرمایه دچار زیان شده‌اند.
سرمایه گذاری در بازار مسکن علاوه بر اینکه نیاز به سرمایه زیادی دارد، در برهه زمانی فعلی برای سرمایه گذاری قابل تأمل است، مگر اینکه قصد خرید و سرمایه گذاری در واحدهایی با متراژ کم را داشته باشید. سید حسین افضلی، عضو کمیسیون عمران مجلس در مصاحبه‌ با سایت خانه ملت افزود: با توجه به افزایش 90 درصدی قیمت‌ها، در سال 98 شاهد ایجاد فضای رکودی در بازار مسکن خواهیم بود که نمی‌توان مدت زمان آن را حدس زد. رکود موپجود در این بازار، برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارند هشدار مهمی است.
به طور کلی، در سال جدید بازار طلا، ارز و سهام بازدهی بیشتری دارند و به نظر نمی‌رسد سرمایه گذاری در مسکن سودی متناسب با تورم را نصیب سرمایه‌گذارانش کند.نکته مهم اینکه، سرمایه گذاری در این بازارها ریسک بالایی دارد.
اما یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری به صورت آنلاین، ایران‌ رنتر است. ایران رنتر به عنوان اولین پلتفرم فروش اقساطی با استفاده از روش وام‌دهی فرد به فرد (Peer To Peer Lending) و بومی‌سازی این روش با ساختارهای شرعی و قانونی کشور توانسته است روشی هوشمند و مدرن برای سرمایه گذاری ایجاد کند.
ساز و کار این پلتفرم به این صورت است که خریداران اقساطی با تهیه کارت اعتباریِ خرید، از این سایت می‌توانند از دیگر فروشگاه‌های آنلاین به صورت اقساطی خرید کنند. شما نیز به عنوان سرمایه گذار با تأمین سرمایه برای درخواست مشتریان می‌توانید در این پلتفرم سرمایه گذاری کنید. در واقع، ایران رنتر رابطی میان خریداران اقساطی و سرمایه‌گذاران است.
از آنجاییکه فروش اقساطی یکی از انواع عقود اسلامی است سرمایه گذاری شما کاملاً شرعی بوده و به علاوه توانسته اید در راستای کمک به اقتصاد ملی نقش به سزایی داشته باشید.

با سرمایه گذاری در ایران رنتر یک پنل اختصاصی به شما اختصاص می یابد، که در آن علاوه بر میزان سود و بازدهی سرمایه گذاری خود می‌توانید، اقساط ماهانه و اطلاعات افرادی که با سرمایه شما توانسته‌اند کارت اعتباری خرید تهیه کنند، را مشاهده کنید. که این موضوع بیانگر شفافیت این روش سرمایه گذاری است.
ریسک سرمایه گذاری در ایران رنتر به دلیل اعتبارسنجی هوشمند افراد برای خرید اقساطی که براساس الگوریتم‌های پیش‌بینی و روش‌های رتبه‌بندی (Credit Scoring) صورت می‌گیرد کاملاً مدیریت شده است.چرا که با ضمانت ایران رنتر در مورد پرداخت اقساط به شما، دیگر نگرانی وجود نخواهد داشت.
با توجه به آنچه گفته شد بهتر است سرمایه گذاری را در اولویتِ لیستِ برنامه‌هایی قرار دهید که میخواهید در سال 98انجام دهید. پس از همین ابتدای سال شروع کنید.