میزان/ گروه خودرویی به عنوان یکی از گروه‌های مادر همچون هفته‌های گذشته همچنان دست به گریبان مشکلات حوزه تولید است که این امر سبب عقب افتادن نماد‌های این گروه در رقابت از سایر نمادها در بازار بورس اوراق بهادار شده است.
در چهارمین هفته از فروردین ماه بازار بورس اوراق بهادار طی هفته گذشته روند صعودی قابل توجهی را پشت سر گذاشت تا جایی که در مقایسه با هفته پیش از خود با رشد ۵ هزار و ۹۴۰ واحدی به ارتفاع ۱۹۹ هزار و ۹۱۸ واحدی صعود کرد.

اتفاق مثبتی که سبب جذب نقدینگی سیال در بازار شد و به دنبال آن رونق را به این بازار پس از مدت‌ها بازگرداند.
در این میان گروه خودرویی به عنوان یکی از گروه‌های مادر همچون هفته‌های گذشته همچنان دست به گریبان مشکلات حوزه تولید است که این امر سبب عقب افتادن نماد‌های این گروه در رقابت از سایر نمادها در بازار بورس اوراق بهادار شده است.

به این بازار سری زدیم تا از روند معامله ۵ گروه سایپا، پارس خودرو، زامیاد، گروه بهمن، ایران خودرو مطلع شویم.

*سایپا (خساپا)
سهام گروه سایپا در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و از ۱ هزار و ۸۷۱ سهم در ابتدای هفته به ۳ هزار و ۷۶۵ سهم رشد کرد و حجم از ۳۲ میلیون و ۶۵۸ سهم با رشد به ۷۳ میلیون و ۲۲۹ سهم رسید.
در ابتدای هفته این با رشد ۰.۷۶ درصدی روبرو شد که این روند در پایان به مثبت ۰.۴۱ درصدی رسید.


*ایران خودرو (خودرو)
سهام گروه ایران خودرو در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت ۶ هزار و ۳۷۷ سهم در ابتدای هفته به ۴ هزار و ۱۴۷ سهم کاهش یافت و حجم از ۷۷ میلیون و ۲۸ سهم با رشد به ۶۰ میلیون ۵۲۴ سهم رسید.
در ابتدای هفته این سهم با روند منفی ۳.۷۶ درصدی روبرو شده که این روند در پایان هفته به منفی ۱.۴۵ درصدی رسید.

*زامیاد (خزامیا)
سهام گروه زامیاد در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت یک هزار و ۹۴۹ سهم در ابتدای هفته به ۲ هزار و ۷۶۹ سهم رشد کرد و حجم از ۳۰ میلیون و ۹۱۸ سهم با روند صعودی به ۴۱ میلیون و ۲۸۶ سهم رسید.
در ابتدای هفته این سهم با روند صعودی ۱.۰۶ درصدی روبرو شده که این روند در پایان هفته توقف و به اُفت ۳.۳۹ درصدی رسید.

*پارس خودرو (خپارس)

سهام گروه پارس خودرو در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت ۳ هزار و ۲۷۸ سهم در ابتدای هفته به ۳ هزار و ۵۱۴ سهم افزایش یافت و حجم از ۵۲ میلیون و ۹۳۹ سهم با رشد به ۷۱ میلیون و ۳۷ سهم رسید.
در ابتدای هفته این سهم با روند منفی ۰.۷۹ درصدی روبرو شد که این روند در پایان هفته به رقم منفی ۲.۲۱ درصد مواجه شد.


*گروه بهمن (خبهمن)
سهام گروه بهمن در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و سهم در ابتدای هفته از ۲ هزار و ۱۳۸ واحدی در پایان هفته کاهش و به رقم ۷۷۶ واحدی رسید، همچنین حجم از ۷۳ میلیون و ۳۶۷ با کاهش به ۱۴ میلیون و ۷۲۴ سهم رسید.
در ابتدای هفته این سهم با روند صعودی ۴.۷۶ درصدی روبرو شد که این روند در پایان هفته با منفی ۰.۸۴ درصدی رسید.

*سایپا دیزل (خکاوه)
سهام گروه سایپا دیزل در هفته جاری مورد معامله قرار نگرفت.


*ایران خودرو دیزل (خاور)
سهام گروه ایران خودرو دیزل در هفته جاری مورد معامله قرار نگرفت.

در همین راستا، همایون دارابی کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، گفت: گروه خودرویی همچنان درگیر مسائل و مشکلات خود هستند، البته برخی از قطعه سازها شریان مثبتی از رشد را در هفته گذشته تجربه کردند.

وی افزود: برخی نمادهای خودرویی تحت تاثیر ورود نقدینگی افراد حقیقی و تمایلات سفته بازانه در هفته گذشته رشد کردند اما کلیت گروه خودرویی همچنان در چمبره مشکلاتی است که برای آنها وجود دارد که از نمونه های آن می توان به افزایش قیمت ارز نیمایی، افزایش حقوق و دستمزدها، کمبود تولید اشاره کرد که شرایطی را ایجاد کرده که گروه خودرویی به لحاظ بنیادی همچنان در حاشیه بازار قرار گرفته اند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: امیدوار هستیم در هفته‌های آینده تغییرات مثبتی را در مسائل بنیادی این گروه شاهد باشیم اما در شرایط حال حاضر حرکت ها بیشتر معطوف به گروه قطعه سازها و شرکت های کوچکی است که افراد حقیقی می توانند با نقدینگی کم نمادهایشان را تحت تاثیر قرار دهند.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید