ایرنا/ به دنبال تاثیر تحریم همه جانبه نفت ایران توسط آمریکا، قیمت نفت در بازارهای جهانی به بالای 75 دلار در هر بشکه رفت.

به گزارش رویترز پس از آنکه آمریکا اعلام کرد معافیت‌های تحریمی ۸ کشورهای خریدار نفت را دیگر تمدید نخواهد کرد، قیمت نفت روند افزایشی خود را ادامه داد و به بیشترین میزان در 5 سال گذشته رسید. بر همین اساس، امروز نفت برنت در معاملات جهانی در ساعاتی از روز حتی به 75 دلار و 55 سنت نیز رسید که نشان از رشد 1 دلاری قیمت دارد اما در نهایت با 80 سنت گران‌تر از روز گذشته معامله شد. نفت برنت با این رشد قیمت، در کانال 75 دلار باقی ماند و 75 دلار و 37 سنت قیمت خورد. نفت سبک آمریکا یا همان نفت دبلیو تی آی نیز از گردونه گرانی‌ها عقب نماند و 28 سنت گران‌تر از دیروز داد و ستد شد. نفت سبک آمریکا 66 دلار و 71 سنت قیمت‌گذاری شد تا امید به 67 دلاری شدن را تقویت کند.

به گزارش رویترز، با تحریم‌های آمریکا و اظهار نظرهای مقامات عالی رتبه ایرانی در این مورد، بازار نفت نگران بر هم خوردن عرضه نفت در بازار است و افزایش قیمت‌ها را نیز می‌توان واکنش طبیعی بازار دانست. 

از سوی دیگر راشاتودی می‌نویسد اگر چه کشورهایی مانند عربستان و امارات اعلام کردند که کسری کاهش نفت ایران در بازار را جبران خواهند کرد، اما ظاهراً‌ بازار با افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد که به این اظهارات بی‌توجه است.  روز گذشته هم قیمت بنزین در آمریکا افزایش یافته بود و تحلیلگران اعلام کردند که خبر تحریم نفتی ایران باعث شده قیمت نفت در کالیفرنیا هم افزایش یابد.

در این میان کارشناسان معتقدند که اقدام آمریکا برای تمدید نکردن معافیت تحریمی کشورهای خریدار نفت ایران می‌تواند قیمت نفت در بازارهای جهانی را به شدت افزایش دهد. برخی کارشناسان اعلام کردند قیمت حتی به ۱۰۰ دلار در هر بشکه هم خواهد رسید.
به گزارش فارس، برخی کارشناسان حوزه انرژی نیز با توجه به ریسک ایجاد شده در بازار نفت معتقدند در صورتی که آمریکا در تصمیم خود تجدید نظر نکند، قیمت نفت تا 100 دلار نیز بالا می‌رود و این موضوع می‌تواند برای اقتصاد آمریکا که بزرگترین مصرف کننده نفت خام دنیاست زنگ خطر باشد.
به گفته این کارشناسان، در صورتی که روند افزایش قیمت، فردا نیز ادامه‌دار باشد و نفت با روند صعودی هفته را به پایان برساند، احتمال حرکت قیمت‌ها به کانال‌های بالاتر در هفته پیش رو تقویت خواهد شد.
در مقابل کارشناسانی نیز عقیده دارند که رشد قیمت‌ها بیش از آنکه به دلیل بر هم خوردن نظم عرضه و تقاضا باشد، به دلیل هیجانات بازار است و با گذشت زمان حتی قیمت‌ها می‌تواند از کانال 70 دلاری عقب‌نشینی کرده و کاهش پیدا کند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید