خبرگزاری صدا و سیما/ بسته جدید رونقِ بخش مسکن، هفته آینده رونمایی می‌شود و تدوین روش‌های متنوع تامین مالی، یکی از مهمترین شاخص‌های این بسته است

مدیر عامل بانک مسکن در اینباره گفت: بسته جدید رونق مسکن، هفته آینده رونمایی می‌‍شودبه گزارش خبرگزاری صداوسیما از ایبنا؛ ​ابوالقاسم رحیمی انارکی در مراسم افتتاح پروژه صندوق سرمایه گذاری زمین، با اشاره به ظرفیت‌های صنعت ساخت و ساز در شرایط فعلی اقتصادی گفت: تولید مسکن به عنوان حوزه‌ای که می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند، شناخته شده است. از یک سال پیش به دلیل تحریم‌های آمریکا در شرایط ویژه اقتصادی خاص قرار گرفته‌ایم و این فشار‌ها نشانه این است که وارد یک نبرد اقتصادی تمام عیار با آمریکا شده ایم.
مدیرعامل بانک مسکن افزود:برای اینکه ما بتوانیم از این شرایط در کشور عبور کنیم باید از همه پتانسیل‌های داخلی که به تحریم‌ها وابسته نیست، استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه باید اقداماتی برای جلوگیری از کاهش «رشد اقتصادی»، کوچک شدن اقتصاد و افزایش اشتغال‌زایی انجام دهیم، گفت: یکی از بخش‌هایی که واجد این شرایط است و کمترین تأثیر را می‌تواند از تحریم‌ها به خود ببیند حوزه مسکن و ساختمان است که همه نهاده‌های آن در داخل موجود است و می‌تواند نیاز‌های داخلی را فراهم کند.
*تعداد ۵۰۰ هزار واحد باقی مانده مسکن مهر تا پایان امسال تکمیل می‌شود
رحیمی ادامه داد: با توجه به اینکه مسکن و ساختمان از اولویت‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی است، در همین راستا احداث ۴۰۰ هزار واحد برای سال‌های ۹۸ و ۹۹ برنامه ریزی شده است. ضمن اینکه ۵۰۰ هزار واحد باقی مانده مسکن مهر تا پایان امسال تکمیل می‌شود تا پرونده مسکن مهر بسته شود.
مدیرعامل بانک مسکن گفت: دولت در این زمینه برنامه‌های ویژه‌ای دارد، به طوری که در مجموع طی دو سال آینده ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور عرضه خواهد شد که می‌تواند ظرفیت قابل توجهی را برای رشد اقتصادی، رونق تولید و افزایش اشتغال فراهم کند.

*رونمایی از بسته جدید رونق مسکن طی هفته آتی
وی اضافه کرد: تدوین بسته رونقِ بخش مسکن از اواخر سال گذشته آغاز شده و مراحل نهایی خود را سپری می‌کند؛ در تدوین این بسته سعی شده هم به بخش عرضه و هم به بخش تقاضا توجه شود.
رحیمی انارکی با بیان اینکه مهمترین موضوع در صنعت ساختمان موضوع تأمین مالی است گفت: اگر این موضوع حل نشود این طرح‌ها ولو با طراحی زیبا، روی کاغذ خواهند ماند و اجرا نخواهد شد، بنابراین مهمترین موضوعی که در این بسته پیش بینی شده تأمین مالی پروژه‌ها است.
این مقام ارشد شبکه بانکی گفت: یکی از مهمترین منابعی که ما امکان نقد کردن آن را تاکنون نداشتیم، تسهیلاتی است که در پرتفوی بانک نگهداری می‌شود و به عنوان دارایی بانک است که رقم خالص آن حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. بخش قابل توجهی از این تسهیلات می‌تواند در قالب اوراق مشارکت رهنی یا اوراق MBS به نقدینگی جدید تبدیل شود و یک جریان جدید مالی ایجاد کند.
مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن اظهار داشت: این بسته هفته آینده در نخستین همایش این بانک رونمایی می‌شود؛ وظیفه بانک مسکن این است که برند گروه سرمایه گذاری مسکن که حاصل مجموعه دستاورد‌های این شرکت طی ۲۹ سال اخیر است، را ارتقا دهد و در این راستا گام بر می‌داریم.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک مسکن تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم در گروه سرمایه گذاری مسکن یک فرهنگ‌سازی جدید را در حوزه ساخت و ساز کشور به عنوان یک پیشران داشته باشیم که با برنامه‌ها و استراتژی‌های شرکت سرمایه گذاری مسکن، امیدواریم زودتر این اتفاق رخ دهد.
انارکی در پایان، پیش بینی مدیریت تامین مالی پیش از اجری پروژه را یکی از نقاط قوت شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن عنوان کرد و گفت: ما باید بتوانیم روش‌های متنوع تامین مالی را طراحی کنیم تا هیچ پروژه‌ای به دلیل مشکل تامین مالی متوقف نشود یا به کندی پیش نرود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید