تسنیم/ وزیر نفت عراق گفت که کشورش ظرفیت افزایش تولید نفت را تا ۶ میلیون بشکه در روز در صورت لزوم دارد ولی به توافق کاهش تولید اوپک و متحدانش پایبند است و هیچ اقدامی را به صورت یکجانبه برای افزایش تولید انجام نمی دهد.

به گزارش رویترز، وزیر نفت عراق گفت که کشورش ظرفیت افزایش تولید نفت را تا 6 میلیون بشکه در روز در صورت لزوم دارد ولی به توافق کاهش تولید اوپک و متحدانش پایبند است و هیچ اقدامی را به صورت یکجانبه برای افزایش تولید انجام نمی دهد.

ثامر الغضبان همچنین گفت:« در حال حاضر کمبود شدید نفت نداریم ولی عراق به کنترل بازار ادامه می‌دهد تا هرگونه نیاز به بشکه های اضافی را در اجلاس بعدی اوپک بررسی کند».

« ما حواسمان به عرضه نفت برای مشتریان و حفظ ثبات بازار هست».

آمریکا در روز دوشنبه تصمیم گرفت معافیت هایی را که به برخی خریداران نفت ایران داده بود لغو کند. این تصمیم آمریکا باعث افزایش قیمت نفت و ترس از کمبود آن شد.

غضبان در یک کنفرانس خبری در بغداد به همراه فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت :« ما زمان زیادی برای بررسی عکس العمل بازار داریم».

اوپک ، روسیه و سایر تولیدکنندگان نفت طی ائتلافی تصمیم گرفتند 1.2 میلیون بشکه از تولید نفت را کاهش دهند. این گروه در 25 و 26 ژوئن دور هم جمع می شود تا در مورد تمدید این قرارداد تصمیم‌گیری کنند.

ثامر الغضبان گفت گروهی از وزرای انرژی تولیدکنندگان برتر دنیا از جمله عراق در 19 ماه می در شهر جده عربستان دیدار می‌کنند تا عکس‌العمل‌های بازار نفت را بررسی کنند و پیشنهادات خود را قبل از اجلاس ماه ژوئن ارائه دهد.

غضبان در مورد تاثیر تحریم‌های آمریکا بر بازار گفت:« نیازی نیست بترسید. ما ظرفیت‌های قابل توجهی برای افزایش تولید داریم ولی تعادل بازار و جلوگیری از عرضه بیش از حد نفت در اولویت است».

فاتح بیرول گفت آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد عراق 1.2 میلیون بشکه طی 10 سال به تولید خود اضافه کند و تا 2030 به 6 میلیون بشکه در روز برسد.

غضبان همچنین گفت که کشورش به دنبال قیمتی عادلانه برای تولیدکنندگان است و اظهار داشت که قیمت نفت نسبت به گذشته بهتر شده است.

بغداد به زودی با مقامات دولت منطقه ای کردستان دیدار می کند تا در مورد مسائل مربوط به صادرات نفت از این منطقه نیمه مستقل و قرار داد بودجه گفتگو کند.

مطالعاتی برای افزایش ظرفیت تولید از میادین نفتی کرکوک تا50 درصد در حال انجام است.

غضبان گفت تولید از میادین نفتی کرکوک در حال حاضر حدود 400 هزار بشکه در روز است.

وی اظهار داشت عراق یک سیستم کنترل بر کامیون های سوخت نصب می کند تا حرکت آنها را زیر نظر گرفته و جلوی قاچاق را بگیرد. این سیستم به مقامات اجازه می دهد کامیون‌های حمل سوخت را 24 ساعته کنترل کنند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید