اقتصاد نیوز/ امروز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران تغییر جهت داد و برخلاف دیگر روزهای این هفته مسیر صعودی را پیمود تا پرونده اردیبهشت‌ماه ۹۸ صعودی بسته شود. امروز صرافی ملی بدون تغییر نرخ‌ها دلار را در محدوده ۱۳۶۵۰ تا ۱۳۷۵۰ و یورو را در محدوده ۱۵۵۰ تا ۱۵۶۵۰ تومان اعلام کرد. اما در بازار آزاد دلار به کانال ۱۴ هزار تومان بازگشت و در محدوده ۱۴۲۰۰ تومانی به کار خود پایان داد. سکه طرح جدید از نیمه بالای کانال ۴.۶ میلیون تومان به میانه کانال ۴.۷ میلیون تومان منتقل شد. همچنین مثقال طلای آبشده با بیش از ۳۰ هزار تومان افزایش تا میانه کانال ۱.۸ میلیون تومانی رشد کرد.

بازار طلا و ارز پایتخت در آخرین روز اردیبهشت‌ماه اگرچه در ساعات اولیه روز با کاهش قیمت‌ها همراه شد اما در ادامه روند صعودی را پیمود و بخشی از کاهش قیمت‌های این هفته را جبران کرد. در پایان اردیبهشت‌ماه بازدهی دلار 4.2 درصد بود در حالی که در فروردین‌ماه شاخص ارزی بازدهی 3.6 درصدی را ثبت کرده بود. اما برخلاف دلار در بازار طلا، بازدهی سکه کاهش یافته است. سکه در اسفندماه بازدهی 3.3 درصدی، در فروردین‌ماه بازدهی 2.3 درصدی و در اردیبهشت ماه تنها 0.2 درصد بازدهی داشته است.

فعالان و کارشناسان بازار چند عامل مختلف را برای روند افزایشی قیمت‌ها در روز جاری مطرح می‌کنند. عامل نخست تغییر روند عرضه و تقاضا در بازار بود. به عقیده بسیاری از فعالان بازار در روزهای اخیر عرضه قابل توجه درهم و دلار زمینه‌ساز کاهش شدید قیمت ها شد. اما درباره روند افزایشی امروز برخی کاهش عرضه و برخی دیگر افزایش تقاضا را عامل رشد قیمت‌ها دانستند. برخی فعالان که نقش متغیر تقاضا را در روند صعودی پررنگ تر می‌دانند، معتقدند که دیروز و امروز دلار از محدوده 13 هزار و 750 تومانی پایین‌تر نرفت و این توقف موجب شد که برخی از نوسان گیران تصور کنند که قیمت دلار به کف رسیده است. تصور برخورد قیمت به کف منجر به افزایش خرید دلار و بازگشت به مدار صعودی شد.

برخی دیگر از فعالان تاثیر سیگنال‌های سیاسی را به تغییر جهت قیمت‌ها به مدار صعودی موثر می‌دانند. در این میان اخبار مربوط به نبود شرایط مذاکره و نیز بالا رفتن احتمال عدم تصویب لوایح مربوط به FATF به عنوان سیگنال‌های سیاسی منفی زمینه‌ساز افزایش قیمت می‌دانند.

دیگر عاملی که همواره تاثیر مستقیم بر بازار ارز اخلی دارد، نرخ حواله درهم است که امروز از محدوده 3 هزار و 770 تومانی بالا آمد و حتی به مرز 3 هزار و 900 تومان رسید. برخی معامله گران غیررسمی عنوان می کردند در روزهای ابتدایی هفته فروش درهم افزایش پیدا کرده بود؛ البته از نظر آن ها شرکت‌های تجاری فروش درهم خود را افزایش دادند، چرا که قصد داشتند معاملات خود را از دبی به عراق منتقل کنند.

آخرین عاملی که فعالان بازار مطرح می‌کنند ورود خالی فروش ها به موقعیت خرید بود. چرا که آن‌ها در روزهای اخیر سودهای مناسبی به واسطه کاهش قیمت بدست آورده بودند، و امروز با تغییر مسیر قیمتی برای پرداخت تعهدات خود ناگزیر در موقعیت خرید قرار گرفتند و سمت تقاضای بازار را تقویت کنند.

قیمت انواع سکه و طلا
سکه امامی (طرح جدید) روز گذشته با قیمت 4 میلیون و 670 هزار تومان به کار خود پایان داد و صبح امروز با نرخ 4 میلیون و 660 هزار تومان آغاز به کار کرد و تا 4 میلیون 620 هزار تومان نیز عقب‌نشینی کرد. اما پس از ظهر نرخ سکه وارد مدار صعودی شد و در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7.30 عصر) هر قطعه سکه امامی روی رقم 4 میلیون و 750 هزار تومان ثبت شد.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز با 70 هزار تومان افزایش به قیمت 4 میلیون و 620 هزار تومان رسید. نیم‌سکه 30 هزار تومان کاهش یافت و به 2 میلیون و 620 هزار تومان رسید و ربع‌سکه با کاهش 50 هزار تومانی 1 میلیون و 650 هزار تومان ثبت شد. سکه گرمی هم روی رقم 1 میلیون و 10 تومان نرخ‌گذاری شد.

مثقال طلای آب‌شده روز گذشته نهایتاً قیمت 1 میلیون و 820 هزار تومان را ثبت کرد و امروز هر مثقال طلای 17 عیار با نرخ 1 میلیون و 810 هزار تومان کار خود را آغاز کرد. با آغاز روند صعودی قیمت‌ها مظنه نیز رشد یافت و با 34 هزار تومان افزایش در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7.30 عصر) رقم 1 میلیون و 854 هزار تومان را ثبت کرد.

اونس طلا در بازار جهانی امروز تا 1271 دلار عقب‌نشینی کرد. همچنین امروز در بازار داخلی گرم طلای 18 عیار در زیر 430 هزار تومان قرار گرفت.

قیمت دلار و ارزهای رایج
صرافی ملی امروز قیمت رسمی خرید دلار آمریکا را 13.650 تومان، و قیمت فروش آن 13,750 تومان اعلام کرد. همچنین صرافی ملی قیمت خرید و فروش یورو را به ترتیب 15,550 تومان و 16,650 تومان اعلام کرد.

در بازار غیررسمی دلار آمریکا که روز گذشته در محدوده 13870 تا 13920 تومانی قرار گرفته بود امروز با حدود 350 تومان افزایش در محدوده 14200 تومانی قرار گرفت و عصر بین 14230 تا 14260 تومان قرار گرفت.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید