آخرین خبر/ معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اوضاع اشتغال روستایی گفت بر اساس اعلام مرکز آمار: سهم اشتغال روستایی در سال 97 از 5.5 درصد به 23درصد رسیده است.

دکتر بخشنده معاون وزیر جهاد با محوریت عملکرد یکسال گذشته در اینباره اضافه کرد: در یکسال گذشته، 36 هزار طرح تولیدی روستایی در بخش کشاورزی در سراسر کشور اجرا شده که 80 هزار نفر اشتغال ثابت و پایدار ایجاد کرده که 71.5 درصد این افراد بیمه شده اند. (طرحهای گلخانه‌ای، شیلات، صنایع تبدیلی، مکانیزه و...) 40درصد این افراد را بانوان تشکیل می‌دهند و وزارت جهاد کشاورزی پیگیر تخصیص 250میلیون دلار باقی مانده اعتبارات طرح اشتغال روستایی، برای تبدیل به ریال و قراردادن آن در اختیار بانک‌های عامل برای اجرای 4هزار طرح مصوب دیگر در روستاهای کشور است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: استمرار تولید و تامین امنیت غذایی از ماموریت های وزارت جهاد کشاورزی در شرایط تشدید تحریم هاست. سالانه ۱۲۲ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود و ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر بهره بردار در بخش کشاورزی اشتغال دارند که با احتساب خانوارهای آنان نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور از بخش کشاورزی ارتزاق می کنند.
از آغاز فصل برداشت گندم تاکنون، ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۸۸۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری و ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بهای آن به گندمکاران پرداخت شده است.

دکتر بخشنده افزود: تاکنون، ۳۵۰ هزار تن دانه روغنی کلزا به ارزش یکهزار و ۱۵۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری و نزدیک به یکهزار میلیارد تومان بهای آن به کلزاکاران پرداخت شده/ تراز تجاری بخش کشاورزی و غذا از منفی ۸.۱ میلیارد دلار در سال ۹۲ نزدیک به ۳.۸ میلیارد دلار بهبود یافته و به منفی ۴.۳ میلیارد دلار رسیده/ تاکنون، مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان از محل قانون توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری برای اجرای ۳۶ هزار طرح تولیدی در زمینه های گلخانه، گیاهان دارویی، شیلات و آبزیان، صنایع تبدیلی و تکمیلی و... تخصیص و برای ۸۰ هزار نفر شغل پایدار ایجاد شده است.

نکته مهم دیگر در گفته های دکتر بخشنده نیز این بود که: تامین کالاهای اساسی تا تاریخ ۲۱ تیرماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۸.۵ درصد افزایش یافته است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید