تسنیم/ پس از ادعای آمریکا مبنی بر سرنگونی یک پهپاد ایرانی، قیمت هر اونس طلا در معاملات اولیه امروز ابتدا تا ۱۴۵۲ دلار و ۶۰ سنت بالا رفت، اما بعدا با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۴۴۲ دلار و ۵۶ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت هم امروز با یک دلار و ۲۸ سنت معادل ۲.۱ درصد افزایش به ۶۳ دلار و ۲۱ سنت رسید.

قیمت طلا
به گزارش رویترز، به دنبال ادعای آمریکا و اظهارات یک مقام ارشد فدرال رزرو در مورد ضرورت اتخاذ سیاست های پولی انبساطی در آمریکا، قیمت طلا روز جمعه برای اولین بار از می 2013 تاکنون به بالای 1450 دلار رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در معاملات اولیه امروز ابتدا تا 1452 دلار و 60 سنت بالا رفت، اما بعدا با 0.2 درصد کاهش به 1442 دلار و 56 سنت رسید. قیمت فلز زرد از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود 2 درصد افزایش یافته و در مسیر ثبت دومین هفته افزایشی متوالی قرار دارد.

قیمت طلای آمریکا نیز امروز با 1.1 درصد افزایش به 1444 دلار و 10 سنت رسید.

دیروز جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک گفت، سیاستگذاران باید به زودی سیاست های محرک رشد اقتصادی را در دستور کار قرار دهند تا در زمانی که نرخ بهره نزدیک به صفر است با نرخ پایین تورم مقابله کنند و نباید منتظر بروز یک فاجعه اقتصادی باشند.

استفن اینز، تحلیلگر موسسه وینگارد مارکتس در این باره اظهار داشت: «طلا در بالای 1400 دلار معامله می شود. ما فاصله زیادی تا بازگشت به ارقام 1360 تا 1375 دلار داریم و خرید های زیادی نیز در جریان است. انتظار می رود قیمت طلا باز هم بالاتر برود.»

اظهارات مقام ارشد فدرال رزرو موجب شده تا تحلیلگران از کاهش 25 واحدی نرخ بهره در نشست ماه جاری بانک مرکزی آمریکا مطمئن شوند. در عین حال احتمال کاهش 50 واحدی نرخ بهره نیز افزایش یافته است. این اظهارات سبب شد تا ارزش دلار به نزدیکی پایین ترین رقم 2 هفته گذشته برسد و طلا برای خریدارانی که از ارزهای غیر دلاری استفاده می کنند ارزان تر شود

قیمت نفت
در هیمن حال و پس از آنکه آمریکا مدعی شد که یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز هدف قرار داده است بار دیگر تنش ها در منطقه خاورمیانه بالا گرفته و قیمت نفت در معاملات ساعات اولیه امروز حدود 2 درصد رشد داشته است.

به گزارش رویترز، بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با یک دلار و 28 سنت معادل 2.1 درصد افزایش به 63 دلار و 21 سنت رسید. قیمت نفت برنت روز پنجشنبه برای چهارمین جلسه متوالی شاهد افت 2.7 درصدی بود و این کاهش برنت را در مسیر ثبت کاهش هفتگی بیش از 5 درصدی قرار داده است.

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا نیز امروز با 97 سنت معادل 1.8 درصد افزایش به 56 دلار و 27 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت دیروز 2.6 درصد افت داشت و در مسیر کاهش هفتگی بیش از 6 درصدی قرار گرفته است.

به گفته استفن اینز، تحلیلگر موسسه وینگارد مارکتس، گمانه زنی ها در مورد اینکه فدرال رزرو اقدام به کاهش قابل توجه نرخ بهره جهت حمایت از اقتصاد آمریکا خواهد کرد نیز در رشد قیمت نفت موثر بود.

وی افزود: «احتمال کاهش نرخ بهره در آمریکا و گزارش ها در مورد هدف قرار گرفتن پهپاد ایرانی توسط نیروی دریایی آمریکا موجب شده تا با وجود حاکمیت فضای کاملا کاهشی بر بازار، قیمت نفت افزایش یابد.»

آمریکا روز پنجشنبه مدعی شد که یک پهپاد ایرانی را که بیش از یک به یک کشتی جنگی این کشور نزدیک شده بود ساقط کرده است، اما ایران گفته اطلاعی در مورد از دست دادن این پهپاد ندارد.

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دولت انگلیس وعده داد از منافع کشتیرانی خود در منطقه دفاع خواهد کرد. در همین حال کنت مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد پس از حوادث اخیر رخ داده برای نفتکش ها در خلیج فارس، آمریکا برای تامین تردد آزاد نفتکش ها تمام تلاش خود را انجام می دهد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید