خراسان/ شرایط سیاسی و اقتصادی الان به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست. مدیران به دلیل نوسانات بالای بازار گاهی مجبور به گرفتن تصمیم‌های می‌شوند که به ضرر یک عده کارگر تمام می‌شود! تصمیم‌هایی که با سرنوشت آدم‌ها سروکار دارد. تعدیل نیرو یکی از این تصمیم‌ها است. با این حال، دانستن شرایط و نحوه استفاده از بیمه بیکاری می‌تواند برای خیلی از ما یا همکاران تعدیل شدۀ ما مفید باشد. بیمه‌ای که با پرداخت حقوق مناسب تا ماه‌ها غم از دست دادن کار را برای ما کمرنگ تر می‌کند. در ادامه به بررسی بیمه بیکاری و شرایط دریافت آن پرداخته‌ایم.

بیمه بیکاری چیست؟
از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و هم اینک آماده به کار باشد. براساس قانون بیمه بیکاری، اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی شود. تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری، بر عهده گروهی متشکل از نمایندگان اداره کار و رفاه اجتماعی، تعاون و سازمان تأمین‌ اجتماعی است و شعب تأمین‌ اجتماعی پس از تأیید ادارات نامبرده، درخصوص برقراری و پرداخت مستمری بیکاری برای بیمه‌شدگان اقدام می‌کنند.برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید حداکثر تا ۳۰ روز از تاریخ بیکار شدن‌تان‌ دست به کار شوید و موضوع را به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوطه اطلاع دهید و آمادگی خود را برای اشتغال مجدد اعلام کنید. اگر بیشتر از یک ماه از بیکاری شما گذشته باشد، باید با شرح دلایل قانع‌کننده و نامه کارفرما به شعبه تامین اجتماعی که کُد کارگاه کارفرما در آن جا قرار دارد، مراجعه کنید. قابل توجه است که مبلغ بیمه بیکاری اشخاص واجد شرایط از روز اولِ شروعِ بیکاری آنان محاسبه می‌شود.

سیر تا پیاز شرایط دریافت بیمه بیکاری
اگر شرایط زیر را داشته باشید، بیمه بیکاری به شما تعلق می‌گیرد:
مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشید
تبعه کشورهای دیگر نباشید
مستمری‌بگیر، بازنشسته یا از کارافتاده نباشید
پیش از بی کاری، حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید
کارفرما، دارای شغل آزاد یا بیمه‌شده اختیاری نباشید
به صورت غیر ارادی از کار اخراج شده باشید
بیکاری خود را تا ۳۰ روز پس از اخراج به اداره کار اعلام نمایید (البته در موارد خاص، بیش از ۳۰ روز نیز امکان‌پذیر است).
نکته قابل توجه اینست که افراد بیمه شده‌ای که به دلیل بروز حوادث غیرمترقبه مانند جنگ، زلزله، آتش‌سوزی و سیل کار خود را از دست می‌دهند، برای دریافت بیمه بیکاری نیازی به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان مشخص را ندارند. این افراد حتی اگر در اولین روز کاری خود نیز بر اثر چنین حوادثی بیکار شوند، در صورت داشتن سایر شرایط، واجد شرایط بیمه بیکاری خواهند بود.

مدارک مورد نیاز برای بیمه بیکاری
برای به جریان انداختن فرایند دریافت بیمه بیکاری باید با در دست داشتن مدارک زیر به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی مراجعه کنید.
اصل و کپی قرارداد یکسال آخر کار یا رای صادرشده
عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی
اصل و کپی کارت پایان خدمت (برای آقایان)
پوشه روغنی (یک جلد)
کپی صفحه اول دفترچه بیمه
نامه عدم نیاز کارفرما

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟
طبق قانون، مقرری روزانه بیمه بیکاری ۵۵درصد توسط دستمزد، حقوق یا کارمزد روزانه فرد بیمه‌شده است. برای افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا ۴ نفر) ۱۰درصد حداقل دستمزد زمان شروع بیکاری به این مبلغ اضافه می‌شود، اما در هر صورت مبلغ کُلی آن نباید از حداقل دستمزد تعیین‌شده برای هر سال کمتر، یا از ۸۰ درصد متوسط دستمزد یا حقوق بیمه‌شده بیشتر باشد. بنابراین مبلغ مقرری ماهانه بیمه بیکاری در سال 1398 کمتر از 15168810 ریال نخواهد بود. در ضمن، مبلغ بیمه بیکاری بین دهم تا پانزدهم هر ماه به حساب شما در بانک رفاه واریز می‌شود. بنابراین، برای دریافت مقرری حتما باید در این بانک حساب داشته باشید.

جدول بیمه بیکاری و مدت زمان پرداخت آن
مدت زمان دریافت مقرری بیمه بیکاری به سابقه پرداخت حق بیمه توسط شما در زمان اشتغال بستگی دارد. با این حال مدت زمان دریافت بیمه بیکاری، از ۳۶ ماه برای افراد مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه‌شده‌های متأهل و متکفل بیشتر نیست. افراد مسنی که در زمان بیکار شدن ۵۵ سال سن یا بیشتر و ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند (در صورت عدم اشتغال) می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

در چه شرایطی بیمه بیکاری قطع می‌شود؟
بیمه بیکاری تنها در صورتی قطع می‌شود که فرد بیمه‌شده:
مجدداً مشغول به کار شود
بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند(در راستای توانمندسازی افرادی که دچار بیکاری شده اند، اداره کار نسبت به برگزاری دوره های مهارت افزایی و کارآموزی اقدام می کند. در صورتی که فرد بدون عذر موجه در این دوره ها شرکت نکند، مقرری بیمه بیکاری وی قطع خواهد شد.)
از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابهی که به او پیشنهاد شده، خودداری کند(در صورتی که طی مدت بیکاری فرد، از سوی اداره کار شغلی به او پیشنهاد شود که همانند شغل پیشین فرد یا مشابه آن باشد و فرد از اشتغال به این شغل اجتناب کند، مقرری بیمه بیکاری وی قطع خواهد شد.)
مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود(در صورتی که فرد از بیمه بیکاری استفاده کند، پرداخت حق بیمه و سابقه کاری وی توسط تامین اجتماعی استمرار خواهد یافت. به همین دلیل، ممکن است در هنگام دوره بیمه بیکاری، فرد به حدنصاب سن بازنشستگی برسد. همچنین ممکن است در اثر حادثه یا بیماری فرد دچار از کارافتادگی گردد. در هر دو این موارد، بیمه بیکاری قطع خواهد شد و بیمه بازنشستگی یا از کارافتادگی جایگزین آن خواهد شد.)
با دریافت دستمزد مدت بلاتکلیفی به کار اولیه‌اش برگردد
فوت کند(در صورتی که بیمه شده فوت گردد، مستمری بیمه بیکاری وی قطع خواهد شد و در صورت وجود افراد تحت تکفل و رعایت سایر مسائل قانونی، بیمه مستمری پس از فوت به بازماندگان پرداخت خواهد شد.)
مدت‌زمان قانونی دریافت مستمری بیکاری بیمه‌شده به پایان برسد

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟
یکی از مزایا این است که تمام مدتی که فرد بیمه بیکاری می‌گیرد، برای او به‌ عنوان سابقه خدمت منظور می‌شود؛ یعنی ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می‌شود. همچنین در صورت وجود نیاز به جذب نیرو، فرد در اولویت معرفی به واحدهای پذیرنده نیروی کار و اشتغال به کار جدید قرار می‌گیرد.
کارگران فصلی در صورتی که در اثنای فصل کار بیکار شوند مشمول استفاده از مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.

چند نکته مهم در خصوص بیمه بیکاری
بیکارشدگانی که بر اساس مقررات قانون کار و رای صادره از مراجع حل اختلاف به خاطرکوتاهی در انجام وظایف محوله‌شان یا نقض آیین‌نامه‌های انضباطی محل کار توسط کارفرما اخراج شده‌اند، مستحق دریافت بیمه بیکاری نخواهند بود.
در صورتی که پس از پرداخت بیمه بیکاری به بیمه‌شده‌، مشخص شود که بیکاری بیمه‌شده، ارادی بوده است، فرد باید تمامی مبالغ دریافتی به‌عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تأمین اجتماعی بازگرداند. به‌علاوه، اگر بیمه‌شده با دریافت دستمزد روزهای بلاتکلیفی به کار قبلی خود باز گردد هم باید مبالغ دریافتی به‌عنوان بیمه بیکاری را به سازمان تأمین اجتماعی بازگرداند.
اگر بیمه‌شده بیکار، دوباره مشغول به کار شود اما اشتغال مجدد خود را اعلام نکند و با وجود اشتغال به کار، کماکان به دریافت مقرری بیمه بیکاری ادامه بدهد، باید مقرری بیکاری که از زمان اشتغال مجدد دریافت کرده را به حساب تأمین اجتماعی بازگرداند. در مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری، اصطلاحا برای شما بیمه رد می‌شود و این مدت جزو سوابق بیمه‌ای شما به حساب خواهد آمد. مقرری بیمه بیکاری از روز اول بیکاری بیمه‌شده محاسبه می‌شود و قابل دریافت است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید