فارس/ مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از برنامه‌ریزی برای خرید هواپیمای فلایتچک دوم به ارزش 9 میلیون و 900 هزار دلار تشریح کرد.

سیاوش امیرمکری امروز در جمع خبرنگاران درباره خرید هواپیمای فلایت‌چک دوم برای شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، اظهار داشت: یکی از الزامات هوانوردی کشور برای تست یا کالیبره کردن دستگاه‌های کمک‌ناوبری دئر کشور، هواپیماهای فلایت‌چک است.

وی ادامه داد: این دستگاه‌ها در فرودگاه‌ها در طول سال بنا به مقررات باید مورد وارسی و بازرسی قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: پس از سقوط فلایت‌چک سازمان هوایی در کیش، ایران در دو مرحله مجبور شد از کشورهای خارجی با مشکلات فراوان، هواپیمای فلایت‌چک اجاره کند.

امیرمکری افزود: اما حدود سه سال پیش بود که با تلاش دست‌اندرکاران شرکت‌فرودگاه‌ها اولین فروند هواپیمای فلایت‌چک خریداری شد که در فرودگاه‌های مالکیتی و سایر فرودگاه‌ها دستگاه‌های کمک‌ناوبری را آزمایش می‌کنند.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم هواپیمای فلایت‌چک دوم را خریداری کنیم، گفت: رقمی که پیش‌بینی می‌شود برای خرید این هواپیما اختصاص یابد، به همراه تجهیزات FIS عدد 9 میلیون و 900 هزار دلار است.

وی توضیح داد: پیش از این با شرکت آلمانی قراردادی برای خرید این فلایت چک داشتیم که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها این قراداد متوقف شد. حال طرف آلمانی به ما اعلام کرده است شما هواپیما را از شرکتی ثالث تهیه کنید و ما نصب تجهیزات آن را برای شما انجام می دهیم که در حال حاضر، با شرکت ثالث مذاکرات به خوبی پیش رفته است و پیش بینی می کنیم در آینده این هواپیما وارد کشور شود.

* مهرآباد فرودگاهی تشریفاتی نمی‌شود/ پروازهای داخلی در مهرآباد ادامه دارد

وی با بیان اینکه پروازها در مهرآباد از ساعت 12 شب تا 5 صبح روز بعد متوقف است، گفت: این در راستای آسایش و آرامش همسایه‌های اطراف مهرآباد است.

وی با اشاره به انتقال برخی پروازها از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام(ره) گفت: هیچ برنامه‌ای برای تعطیل شدن و یا تشریفاتی شدن فرودگاه مهرآباد وجود ندارد و این فرودگاه به کار خود ادامه می‌دهد.

* 60 درصد هزینه‌های شرکت فرودگاه‌ها جاری است

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در پاسخ به سؤال فارس، گفت: غیر از 2 الی 3 فرودگاه که درآمدهای جاری آنها و هزینه‌هایشان یکسان است، بقیه درآمدهای ما برای فرودگاه‌ها از محل پروازهای عبوری است که رقم عمده‌ای را شامل می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به فارس گفت: درآمد شرکت فرودگاه‌ها از محل پروازهای عبوری سهم نیست، این درآمدی است که شرکت فرودگاه‌ها بابت نصب رادار در اقصی‌نقاط کشور از ارتفاعات ایران‌شهر تا ارتفاعات لارستان ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: از صددرصد درآمد شرکت فرودگاه‌ها 40 درصد توسعه‌ای و 60 درصد جاری است که شامل هزینه‌های آب، برق، گاز، تعمیر و نگهداری، قراردادهای جاری پیمانکار و ... است.

وی گفت: البته برخی ارگان‌ها هم به دنبال سهم‌خواهی از محل پروازهای عبوری هستند که خوشبختانه تاکنون محقق نشده است، اما ما معتقدیم ارگان‌های دیگر هم نباید از این محل سهم داشته باشند، به عنوان مثال؛ هلال احمر چه نقشی در پروازها دارد، سهمی بابت هر بلیت از مسافر دریافت می‌کند.

وی همچنین درباره حقوق پرسنل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبرهای هوایی ایران، گفت: ما براساس قانون مدیریت خدمات کشوری و در آن چارچوب عمل می‌کنیم، در حال حاضر قانونی خاص نداریم، اگرچه قانون به ما اجازه داده است با اخذ مجوز از مراجع ذیربط نسبت به ایجاد آئین‌نامه‌ای خاص برای حقوق و دستمزد پرسنل طبق قانون اساسنامه عمل کنیم، اما فعلا در قالب مدیریت خدمات کشوری هستیم.

سیاوش امیرمکری همچنین صبح امروز در نشست خبری ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت شهیدان رجایی و باهنر اظهار داشت:‌ صنعت هوانوردی نقش مؤثری در اشتغال، تجارت، ارتباطات و گردشگری در دنیا دارد و به صورت شاهراه حیاتی در بلایای طبیعی نیز نقشی مؤثر ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه صنعت هوانوردی به چهار بخش هوانوردی تجاری،‌ هوانوردی عمومی،‌ فرودگاه و ناوبری هوایی تقسیم می‌شود، گفت:‌ طبق آمار یاتا در سال 2018 تعداد 28 هزار فروند هواپیما در قالب 15 هزار شرکت هواپیمایی در بخش هوانوردی فعال هستند که سهم ایران 310 فروند هواپیما است که 153 فروند آن عملیاتی است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: در سال 2018 تعداد 448 فروند هواپیمای سبک و فوق سبک در حوزه هوانوردی عمومی و ویژه فعالیت دارند که سهم ایران 266 فروند است.

امیرمکری ادامه داد: در حوزه صنعت فرودگاهی،‌ امروز 4 هزار فرودگاه فعال در دنیا داریم و ایران 87 فرودگاه عملیاتی دارد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: شرکت فرودگاه‌ها دو بخش اصلی فعالیت‌های هوانوردی را در کشور برعهده دارد که این خدمات در 53 فرودگاه مالکیتی و 8 فرودگاه غیرمالکیتی انجام می‌شود.

*کاهش 15 درصدی نشست و برخاست و 17 درصدی مسافر هوایی در سال 97

امیرمکری بیان کرد: در سال گذشته 390 هزار نشست و برخاست در فرودگاه‌ها و 47 میلیون مسافر جابجا شد که نسبت به سال 96 کاهش 15 درصد در نشست و برخاست، کاهش 17 درصدی در اعزام و پذیرش و کاهش 15 درصدی در بار و مسافر داریم.

وی بیان کرد: از 87 فرودگاه کشور 53 فرودگاه به اضافه فرودگاه امام در مالکیت ما است، 9 فرودگاه از این رقم بین‌المللی است، 30 فرودگاه مرز هوایی است و 48 فرودگاه مرز داخلی است و فرودگاه‌های دیگر متعلق به مناطق آزاد، شرکت نفت و ارگان‌های نظامی است.

* افتتاح 25 پروژه در هفته دولت به ارزش 160 میلیارد تومان

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بیان کرد: در هفته دولت امسال 25 پروژه در 9 فرودگاه کشور به ارزش 160 میلیارد تومان بهره‌برداری می‌شود که شامل فرودگاه‌های زنجان، اراک، اصفهان، اردبیل، مشهد، شیراز، ارومیه، بوشهر، رشت، زاهدان، شاهرود، گناباد، بجنورد و مهرآباد است که البته برخی پروژه‌های در فرودگاه‌های مذکور کوچک‌تر است و جزو آن 25 پروژه اصلی نیست.

وی ادامه داد: شرکت فرودگاه‌ها برای مدیریت ناوبری و طرح‌های توسعه تجهیزات ناوبری، منابع را از درآمدهای خود تأمین می‌کند.

* گسترش فعالیت‌های هوانوردی عمومی و تخفیف 30 درصدی به ایرتاکسی

وی گفت: در شش ماه گذشته با دستور وزیر راه و شهرسازی و پیگیری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و سازمان هواپیمایی کشوری عزم ما جزم شد تا فعالیت‌های هوانوردی عمومی را گسترش دهیم .

وی اضافه کرد: برای شکل گرفتنم این موضوع د ر چارچوب آئین‌نامه ماده 63 وصول برخی درآمدها تا 30 درصد تخفیف در تعرفه این موضوع اعمال می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران یادآور شد: در حال تهیه طرحی هستیم تا تخفیفات و مشوق‌ها برای هوانوردی عمومی و تجاری داشته باشیم.

* 62 پروژه به ارزش 860 میلیارد تومان در 26 فرودگاه در دست اجراست

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: در حوزه توسعه فرودگاهی 62 پروژه به ارزش 860 میلیارد تومان در 26 فرودگاه داریم که مربوط به امسال و سال آینده است.

وی ادامه داد: 57 پروژه بهسازی ابنیه به عوامل پروازی به ارزش 880 میلیارد تومان در 35 فرودگاه تصویب کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در فرودگاه تبریز ساخت ترمینال خارجی به مساحت 14 هزار مترمربع با 270 میلیاردتومان اعتبار به زودی آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت:‌در حوزه عملیات هوانوردی، پروژه‌های تأمین تجهیزات شامل 41 پروژه به ارزش 370 میلیاردتومان تا پایان سال 99 است.

* 68 درصدی درآمد شرکت فرودگاه‌ها از محل پروازهای عبوری

وی بیان کرد: در سال‌های گذشته پروازهای عبوری از کشور تا رقم روزانه 1400 پرواز هم رسید.

وی افزود: فضای کشور ما برای پروازهای عبوری فضایی ایمن و امن است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بیان کرد: در شرایط عادی 800 تا 900 پرواز روزانه از فضای کشور عبور می‌کند، درحالیکه پس از ساقط شدن پهپاد آمریکایی برای یک هفته‌ای تعداد پروازهای عبوری ما از فضای کشور کمی کاهش یافت، اما پس از یک هفته این موضوع رفع شد.

وی بیان کرد: 68 درصد درآمد شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از محل عوارض پروازهای عبوری است.

* 89 درصد درآمد شرکت فرودگاه‌ها از محل سرویس‌های فرودگاهی و پروازهای عبوری

امیرمکری اظهار داشت: از صددرصد درآمد ما 68 درصد از محل پروازهای عبوری، 21 درصد از محل عوارض سرویس‌های ارائه شده به ایرلاین‌ها، 5 درصد از محل عوارض مسافری و 5 درصد از محل اجاره اماکن فرودگاهی است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت:‌در واقع 89 درصد درآمد ما از محل پروازهای عبوری و سرویس‌های ارائه شده به دنیا است، در حالی که در دنیا 50 درصد از محل عوارض هوانوردی و 50 درصد از محل فرودگاهی است.

* ساخت چهار فرودگاه از محل بودجه ملی

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بیان کرد: مصوب شده است چهار فرودگاه سقز، گناباد، بجنورد و رامسر از سوی اعتبارات ملی ساخته شده و به بهره‌برداری برسد.

وی یادآور شد: استانداری‌ها تقریبا هیچ کمکی به فرودگاه‌ها نمی‌کند.

* تقاضا از سوی کشورهای آمریکای شمالی برای برقراری روابط فرودگاهی و هوانوردی

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت:‌ غیر از رژیم صهیونیستی، با همه کشورها در بحث حمل و نقل هوایی ارتباطات وجود دارد.

وی بیان کرد: همچنین در بحث پروازهای عبوری، رژیم صهیونیستی امکان عبور از فضای کشور ما را ندارد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: به تازگی از سوی کشورهای آمریکای شمالی نیز درخواست‌هایی برای برقراری روابط فرودگاهی داشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بیان کرد: نقاط ممنوعه پروازی در خلیج فارس افزایش نیافته است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید