دنیای اقتصاد/ علی ربیعی، سخنگوی دولت با تاکید برحذف یارانه دهک‌های بالا، از حذف چند «صدک» از «دهک»‌های بالای یارانه‌بگیران در مهر ماه خبرداد. 


ربیعی روز گذشته در جلسه هفتگی‌اش با خبرنگاران درباره حذف یارانه دهک‌های بالا اظهار کرد: برای تکمیل پایگاه‌های اطلاعاتی دستوری صادر شده و روز به روز وضعیت آن بهتر می‌شود. مجلس نیز دستور داده بود که سه دهک را حذف کنیم و این یعنی نزدیک به ۳۰میلیون نفر که با توجه به شرایط اقتصادی و تحریم‌ها این تصمیم در حال حاضر کمی دشوار است؛ اما آنچه درباره حذف افراد ثروتمند مطرح است حتما اجرا می‌شود.

اشاره ربیعی به جزء (۱) بند الف تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۸ است که براساس آن دولت مکلف شده است با استفاده از همه بانک‌های اطلاعاتی دراختیار، نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران اقدام کند.ربیعی درادامه سخنانش با بیان اینکه به طبقات پایین و متوسط فشاری وارد نمی‌شود و با درصد خطای پایینی این کار انجام می‌شود، گفت: در مرحله اول در مهرماه چند «صدک» از «دهک»‌های بالا حذف می‌شوند که ممکن است هفتصد تا هشتصد هزار نفر را در برگیرد که البته امکان اعتراض و پاسخ‌گویی به اعتراض هم برای آنان محفوظ است.به گزارش «ایرنا» سخنگوی دولت همچنین گفت: اینکه یک باره ۳۰میلیون نفر در آستانه حذف از یارانه‌ها قرار بگیرند امکان‌پذیر نیست، بلکه این طرح آهسته آهسته اجرا و تکمیل می‌شود؛ به نحوی که هر جا، هر فردی شناسایی بشود که با استانداردها و شاخص‌ها مطابقت ندارد، یارانه‌اش حذف می‌شود؛ البته هم به قانون باید عمل شود و هم باید از ایجاد التهاب اجتماعی جلوگیری شود.

بر اساس بودجه ۹۸، معادل ۴۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی در نظر گرفته شده است و در سال جاری امکان پرداخت یارانه به ۷۵ میلیون و ۲۷۴ هزار نفر وجود دارد. باتوجه به سخنان سخنگوی دولت مبنی بر حذف چند «صدک» از «دهک»‌های بالای جامعه (حذف حدود ۸۰۰ هزار نفر یارانه‌بگیر) ماهانه ۳۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان درهزینه‌های دولت درسال جاری صرفه‌جویی خواهد شد. همچنین با درنظر گرفتن ۶ ماه باقیمانده تا پایان سال اگر دولت روندحذف یارانه‌بگیران را براساس آنچه خود معین کرده، ادامه دهد رقمی معادل ۸/ ۴۳۶ میلیارد تومان صرفه‌جویی می‌شود. ادامه این روندنیز طی یک سال سبب می‌شود دولت در هزینه‌هایش رقمی معادل ۶/ ۸۷۳ میلیارد تومان صرفه‌جویی کند. دولت طی ۵ سال گذشته تلاش کرده است با شناسایی دهک‌های برخوردار یارانه آنها را قطع کند. این درحالی است که مدت‌هاست اقتصاددانان با استناد به سوابق تجربی و نظری تاکید دارند به جای شناسایی برخوردارها باید تمرکز بر شناسایی نیازمندان باشد. به این ترتیب که دولت گروه‌های کم‌برخوردار را شناسایی و به این بخش یارانه پرداخت کند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

رزرو آنلاين بليط
ساميار آگهی