تسنیم/ رئیس اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از تصویب عجولانه لایحه جدید تجارت گفت: قانون تجارت یک قانون مادر است که ۸۵ سال سابقه دارد و فعالان اقتصادی چندین دهه با آن کار کرده‌اند لذا تغییر چنین قانونی با یک ضرب‌الاجل به‌هیچ‌وجه منطقی نیست.

مسعود خوانساری در جلسه صبح امروز هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به گزارش اخیر بانک مرکزی اظهار کرد: این گزارش نشان می‌دهد که نقدینگی کشور در ١٢ ماه منتهی به خرداد ماه امسال، به‌میزان 25 درصد افزایش یافته و نقدینگی در کشور به ١٩٨ هزار میلیارد تومان رسیده است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: این افزایش نقدینگی در شرایطی است که سهم پول از نقدینگی کشور، از ١٢ درصد به 15 درصد رسیده و این یعنی نقدینگی در کشور از سپرده‌های بلندمدت به‌سمت سپرده‌های کوتاه‌مدت حرکت کرده و احتمالاً در واسطه‌گری و سوداگری به‌کار گرفته شده است.

*کاهش واردات از ٣ کشور چین، کره و فرانسه در 5 ماه ابتدایی ٩٨
وی در ادامه با اشاره به آمار واردات کشور در 5ماهه سال جاری، گفت: واردات 5ماهه امسال با ٧ درصد کاهش به رقم ١٧ میلیارد و ٧٣٩ میلیون دلار رسیده که این کاهش واردات عمدتاً مربوط به واردات ایران از ٣ کشور چین، کره جنوبی و فرانسه بوده که ایران قطعات منفصله خودرو را از آنها وارد می‌کرد.
خوانساری خاطرنشان کرد: در مقابل، ما در 5ماهه امسال شاهد افزایش چشمگیر واردات از ٢ کشور هند و ترکیه هستیم.

* مجلس روند فعلی تصویب لایحه تجارت را متوقف کند
رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه سخنانش با انتقاد از تصویب لایحه اخیر تجارت در مجلس شورای اسلامی گفت: قانون تجارت کشور، یک قانون مادر است که 85 سال سابقه دارد و فعالان اقتصادی چندین دهه با آن کار کرده‌اند لذا تغییر چنین قانونی با یک ضرب‌الاجل به هیچ وجه منطقی نیست.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت این موضوع نیاز است تا پیش از هرگونه تغییر در قانون تجارت، نظر کارشناسان اقتصادی، اجتماعی و خلاصه فعالان بخش‌های مختلف اخذ شود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید