باشگاه خبرنگاران/ در طول سالیان اخیر، گرایش برخی از خانوار‌های ایرانی به خرید و نگهداری حیوانات خانگی همچون گربه‌های پشمالو، قناری، طوطی، مرغ مینای سخنگو، سگ‌هایی با نژاد خاص و ... افزون‌تر شده و در سایه این تمایل، هزینه‌های سنگینی نیز با بالا گرفتن تب خرید این گونه‌های جانوری پرداخت می‌شود.

حضور برخی از حیوانات و جانداران در خانه ایرانیان، از سبقه و عقبه‌ای طولانی مدت برخوردار است، نگهداری مرغ و خروس، گوسفند، دام و ...، یکی از نمود‌های بارز این امر به شمار می‌رود، پدیده‌ای که در بسیاری از روستا‌ها و حتی مناطق شهری ظهور و بروز داشته و در حال حاضر نیز این پدیده در برخی از منازل و خانه‌های ایرانیان که حیاط دارند و از آن‌ها تحت عنوان خانه‌ها یا منازل ویلایی یاد می‌شود به اَشکالی دیگر مشاهده می‌شود.


هزینه‌های سنگین برای خرید گونه‌های متعدد و متنوع جانوری
آنچنان که عنوان شد، افراد و گروه‌هایی که دوستدار و علاقه‌مند به نگهداری از حیوانات هستند با یکدیگر وجه اشتراک مشخصی ندارند، برخی از آنها، به خرید گربه‌های پشمالو و نگهداری از آن‌ها تمایل دارند، برخی دیگر شیفته نگهداری از آبزیان خاص و ماهی‌های تزئینی هستند که زیبایی آن‌ها چشمان هر ناظری را خیره می‌کند، ماهی‌های به اصطلاح آب شوری که در آکواریوم نگهداری می‌شوند و اساسا برای فراهم نمودن محیط زیست مناسب برای آن‌ها، می‌باید هزینه‌های سنگینی را صرف نمود.

محمد رضا پور کیانی، یکی از فعالان این عرصه (فروشندگان و عرضه کنندگان ماهی‌های تزئینی) در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به دایره تنوع و تکثر ماهی‌های تزئینی اظهار کرد: قیمت این ماهی‌ها متفاوت است و هر شخصی که مایل به نگهداری از این ماهی‌ها است بنابر توان و بضاعت مالی خود به خرید این ماهی‌ها مبادرت می‌ورزد.
وی در خصوص قیمت پایه این ماهی‌ها گفت:اساسا نمی‌توان نرخ ثابتی را برای ماهی‌های مذکور اعلام نمود و هر ماهی بسته به نوع آن، سایز و اندازه‌ای که از آن برخوردار است قیمت متفاوتی دارد.

پورکیانی در ادامه بیان کرد: از دیگر سو، نرخ گذاری در این عرصه، بسیار سلیقه‌ای است و به فراخورِ محل عرضه و ویژگی منطقه‌ای فروش آن (مناطق پایین نشین یا مرفه نشین) قیمت گذاری‌ها متفاوت است.
این فعال در عرضه فروش و عرضه ماهی‌های زینتی گفت: در کل، قیمت ماهی‌های تزئینی از ۵ هزار تومان تا ۶۰۰، ۷۰۰ هزار و حتی بیش از یک میلیون تومان متفاوت است.

وی افزود: ماهی‌های آب شور، عمدتا از کشور‌های خارجی همچون مالزی، اندونزی و... و برخی از آن‌ها حتی از کشور‌های آفریقایی وارد کشور می‌شوند و در صورت فراهم شدن محیط و فضای مناسب برای زیست، امکان زاد و ولد برای آن‌ها فراهم می‌شود که به اصطلاح از آن‌ها تحت عنوان ماهی‌های مولد یاد می‌شود که بیشترین قیمت و نرخ گذاری‌ها به چنین آبزیانی معطوف می‌شود.
پورکیانی در ادامه بیان کرد: هزینه فراهم نمودن محیط زندگی مناسب برای ماهی‌ها نیز بسته به اندازه و سایز آکواریوم متفاوت و متغیر خواهد بود.

سگ‌های تزئینی تِریِر و یا سگ‌های نگهبان همچون دوبرمن، ژرمن شیپرد، هاسکی، باکسر و ... هر یک به فراخور شرایطی که از آن برخوردار هستند قیمت متفاوتی دارند.
فرهاد اکبریان، یکی از فعالان عرضه خرید و فروش سگ‌های به اصطلاح نژاد دار،در تشریح وضعیت حاکم بر این حوزه فعالیتی از حیث مالی و اقتصادی بیان کرد: قیمت گذاری سگ ها، بر پایه نژاد، اندازه، سن و توان باروری آن‌ها (در سگ‌های ماده) انجام می‌پذیرد.
وی تصریح کرد: اساسا پایه و ساز وکار قیمت گذاری خاصی در این حوزه وجود ندارد و مبالغی که برای فروش سگ‌های مذکور در نظر گرفته می‌شود به انصاف و سلامت کاری افراد بستگی دارد و به کرات مشاهده شده، سگ‌هایی با قیمت ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومان با مبالغ میلیونی به فروش رسیده و آنچه که در این میان حائز اهمیت است به شناخت فرد متقاضی یا خریدار از نژاد و گونه سگ‌ها و علم آن‌ها از شرایط و سلامت سگ‌ها معطوف می‌شود.

وی افزود: در کلیت امر قیمت گذاری سگ‌ها از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان تا ۲۰، ۳۰ و حتی ۴۰ میلیون تومان می‌باشد که به اصطلاح فروشندگان و فعالان این عرصه، بسته به توان مالی خریدار و طالب بودن آن‌ها به نژادی خاص، متفاوت است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید