تابناک/ سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان دستور واردات محموله‌های برنج دپو شده در گمرک در ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸ صادر شد. گفته می‌شود این محموله‌های برنج تنها مجوز ترخیص از گمرک را دارند و اجازه توزیع در بازار هنوز برای آن‌ها صادر نشده است.

سرانجام پس از کش و قوس های فراوان دستور واردات محموله های برنج دپو شده در گمرک در 24 شهریور ماه 1398 صادر شد. گفته می شود این محموله های برنج تنها مجوز ترخیص از گمرک را دارند و اجازه توزیع در بازار هنوز برای آن ها صادر نشده است.

هر ساله در فصل برداشت برنج وزارت جهاد کشاورزی به منظور حمایت از تولید و تولیدکننده داخلی واردات برنج را به مدت دو الی سه ماه ممنوع می کرد اما در 25 اردیبهشت ماه سال جاری ستاد تنظیم بازار به منظور حمایت از مصرف کنندگان داخلی و با توجه به اینکه ممنوعیت فصلی واردات برنج کمکی به تولید داخلی نمی کند تصمیم گرفت که ممنوعیت فصلی واردات برنج را لغو کند و از تغییر تعرفه فصلی استفاده نماید.
در مورخه 20 مرداد ماه 1398 نیز گمرک جمهوری اسلامی طی نامه ای رفع ممنوعیت واردات برنج به گمرکات اجرایی کشور را ابلاغ کرد. در همین روز، مذاکراتی بین محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه در سال جاری نیز ممنوعیت فصلی واردات برنج اعمال شود، صورت گرفت و متعاقب آن نوبخت در 22 مرداد ماه سال جاری نامه ای را به همین منظور به دژپسند ارسال کرد. در این نامه آمده بود: پیرو مذاکرات مطروحه در جلسه ۲۰ مرداد هیات وزیران، در خصوص ضرورت اجرای ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری، خواهشمند است مراتب به گمرکات کشور جهت رعایت این ممنوعیت ابلاغ شود.

در نهایت در مورخه 23 مرداد ماه سال جاری و بر اساس مکاتبه مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات با سازمان‌های صنعت ۳۱ استان، مشخص گردید که حسب تصمیمات ستاد تنظیم بازار، ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری کماکان برقرار است.
این تصمیمات ضد و نقیض پیرامون واردات برنج یا ممنوعیت آن باعث شد تا اولاً قیمت برنج داخلی افزایش یابد ثانیاً محموله های برنج در انبارهای گمرک دپو شوند. مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج طی مصاحبه‌ای در مورخه 3 شهریور ماه 1398 گفت: از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۸۶۰ هزارتن انواع برنج خارجی وارد کشور شده و اکنون ۲۲۰ هزارتن برنج وارداتی در گمرکات کشور وجود دارد که در انتظار ترخیص است.

عدم پاسخگویی مسئولان مربوطه به نامه نگاری های انجام شده جهت تعیین تکلیف برنج های دپو شده در گمرک باعث شد تا این بار غلامرضا شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران طی نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور این موضوع را پیگیری نماید. در این نامه که در مورخه 12 شهریور ماه 1398 ارسال شد آمده بود: "متاسفانه بخشی از برنج های وارداتی حدود 3 ماه به دلیل عدم تخصیص ارز در گمرکات کشور رسوب کرده و علیرغم پیگیری های به عمل آمده و مکاتبات صورت گرفته از جانب انجمن واردکنندگان برنج ایران با وزارت محترم جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و آن وزارتخانه محترم، متاسفانه اقدام شایسته ای توسط بانک مرکزی جهت تامین ارز صورت نگرفته است و با این وجود نامه جناب آقای دکتر نوبخت معاون محترم ریاست جمهوری به شماره 230929 مورخ 22 مرداد 1398 مبنی بر ممنوعیت واردات برنج علاوه بر مشکلات ترخیص در صورت تامین ارز کالای موجود در بنادر، حمل کالاهای خریداری شده دارای ثبت سفارش در کشورهای مبدا را دچار مشکل خواهد کرد که ادامه این روند سرمایه و اعتبار بنگاه های اقتصادی که سرمایه ملی هستند را در معرض تهدید قرار خواهد داد".


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید