تسنیم/ قیمت هر اونس طلا روز جمعه با ۰.۲ درصد افزایش به ۱۵۰۱ دلار و ۳۵ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت نیز امروز با ۲۹ سنت معادل ۰.۴۵ درصد افزایش به ۶۴ دلار و ۶۹ سنت رسید و در آستانه جهش هفتگی ۷.۷ درصدی قرار گرفت.

قیمت طلا
به گزارش رویترز، در حالی که ارزش دلار تضعیف شده و سرمایه گذاران به دنبال به دست آوردن سرنخ های بیشتر در مورد مسیر آینده سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا هستند، قیمت طلا روز جمعه اندکی افزایش داشت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا روز جمعه با 0.2 درصد افزایش به 1501 دلار و 35 سنت رسید. قیمت فلز زرد از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود یک درصد افزایش داشته که اولین افزایش هفتگی در طی 4 هفته گذشته به شمار می رود.

قیمت طلا در بازار آمریکا نیز امروز 0.2 درصد رشد داشت و به 1509 دلار و 2 سنت رسید.

در حالی که پس از کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، بانک های مرکزی سوئیس و انگلیس از کاهش نرخ بهره خودداری کرده اند، ارزش دلار در برابر اکثر ارزهای معتبر جهان تضعیف شده است. در عین حال تعداد شهروندان آمریکایی ای که در هفته گذشته درخواست دریافت حقوق بیکاری کرده اند کمتر از حد انتظار کاهش یافته که نشان می دهد وضعیت بازار کار آمریکا همچنان مطلوب است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا گفته، خطری متوجه جایگاه جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو نیست هرچند که وی رضایت چندانی از کاهش ناچیز نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا ندارد.

دولت آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد با هدف مقابله با ایران ائتلافی را از کشورهای متحد خود تشکیل می دهد.

مذاکره کنندگان تجاری آمریکا و چین روز پنجشنبه برای اولین بار در طی حدود 2 ماه گذشته رو در روی هم نشستند تا بلکه بتوانند اختلافات تجاری عمیق میان این اقتصاد بزرگ جهان را کاهش دهند و راهی برای خروج از جنگ تجاری پیدا کنند.

بانک مرکزی انگلیس گفته، بلاتکلیفی در مورد وضعیت خروج از اتحادیه اروپا و کند شدن رشد اقتصاد جهانی موجب شده تا اقتصاد این کشور عملکردی ضعیف تر از پتانسیل های خود داشته باشد.

قیمت نفت
به گزارش رویترز، در حالی که پس از تجاوز سعودی ها به مناطقی از یمن تنش ها در خاورمیانه بار دیگر بالا گرفته است، قیمت نفت روز جمعه افزایش داشت و در مسیر رشد هفتگی بیش از 7 درصدی قرار گرفت.

ائتلاف به رهبری عربستان عملیاتی نظامی در شمال شهر بندری حدیده یمن انجام داده و همین مسئله موجب رشد قیمت نفت شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 29 سنت معادل 0.45 درصد افزایش به 64 دلار و 69 سنت رسید و در آستانه جهش هفتگی 7.7 درصدی قرار گرفت که بیشترین رشد هفتگی از ماه ژانویه تاکنون به شمار می رود. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز 45 سنت معادل 0.77 درصد افزایش داشت و به 58 دلار و 58 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا در آستانه ثبت رشد هفتگی 7.1 درصدی قرار دارد که بیشترین رشد قیمت از ماه ژوئن تاکنون است.

پس از حمله روز شنبه پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان میزان تولید نفت این کشور به حدود نصف کاهش یافت. وزیر انرژی عربستان وعده داده که تا پایان ماه جاری تولید نفت این کشور به وضعیت عادی برگردند و تا پایان ماه نوامبر به 12 میلیون بشکه در روز برسد.

عربستان و آمریکا ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرده اند. اما ایران هرگونه اتهامی را رد کرده و هشدار داده که هرگونه تجاوزی را به صورت قاطع و کوبنده پاسخ خواهد داد.

در همین حال در آمریکا طوفان گرمسیری ایملدا موجب شده تا یکی از پالایشگاه های اصلی این کشور تولید خود را کاهش دهد و یک خط لوله اصلی نفت، پایانه ها و یک کانال کشتی رانی در تگزاس بسته شود.

بازارهای نفت همچنین به مذاکرات تجاری آمریکا و چین در واشنگتن چشم دوخته اند تا ببینند که آیا امیدی برای پایان دادن به جنگ تجاری وجود دارد یا نه.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید