خراسان/ دیروز روابط عمومی بانک مرکزی گزارش داد که این لایحه (حذف چهار صفر از واحد پول ملی) در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد.

لایحه ای که در آن واحد پول ایران به تومان تغییر یافته و هر تومان برابر 10 هزار ریال جاری و معادل 100 پارسه است.
بدین ترتیب این اصلاح یک گام دیگر به اجرا نزدیک شد.پیشتر و در مهرماه امسال همتی رئیس کل بانک مرکزی در جلسه علنی مجلس، هدف از حذف چهار صفر را راحتی کار برای مردم بیان کرده و گفته بود: هم اکنون مردم دیگر از ریال به عنوان واحد پول ملی استفاده نمی‌کنند و تومان را جایگزین کرده‌اند. از سوی دیگر رابطه پول ملی با ارزهای خارجی هم خوب نیست. مثلاً معادل دلاری یک ریال 0.00008 است. همچنین با توجه به بی‌ارزش شدن واحدهای پولی، عملا سکه و مسکوکات از جریان مبادله مردم خارج شده است به طوری که ضرب یک سکه بیشتر از (ارزش) آن هزینه می‌برد. به گفته همتی حذف چهار صفر موجب کاهش قابل توجه حجم اسکناس خواهد شد. هم اینک سالانه حدود یک میلیارد (قطعه) اسکناس امحا می‌شود. حدود ۹ میلیارد اسکناس نیز در جریان است. با این اوصاف اگر چهار صفر از پول ملی حذف شود، تعداد اسکناس‌ها به 2.2 میلیارد کاهش خواهد یافت.
علاوه بر این موارد می توان تصور کرد که در صورت تصویب این لایحه، مشکل ارقام بزرگ در محاسبات پولی و اقتصادی در معاملات روزمره و نیز در سطوح کلان مانند تولیدناخالص داخلی، نقدینگی و بودجه تا حدی مرتفع خواهد شد. گفتنی است بر اساس لایحه مزبور، پس از تصویب نهایی این لایحه، دوسال برای فراهم شدن مقدمات اجرای قانون فرصت لازم است. علاوه بر این، دوره گردش موازی و اعتبار همزمان «تومان» و «ریال» که در این قانون «دوره ‌گذار» نامیده می‌ شود، حداکثر دو سال خواهد بود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید