میزان/ مدیر عامل صندوق پنبه گفت: هزینه‌های کشت و تولید پنبه در کشور طی چند سال گذشته افزایش پیدا کرده که با این وجود، نرخ تضمینی خرید پنبه کفاف هزینه هارا نمی‌دهد.

محمد حسین کاویانی اظهار کرد: هزینه تولید محصول هر سال نسبت به مدت مشابه گذشته افزایش پیدا می‌کند، اما نرخ تضمینی که برای هر سال اعلام می‌شود نمی‌تواند کفاف هزینه‌های تولید را بدهد.
وی افزود: در هر نوبت کشت مبالغ زیادی صرف واردات بذر، کود و سم می‌شود که این هزینه‌ها در چند سال گذشته به دلیل افزایش نرخ ارز، تبدیل به هزینه‌های کلانی شده است ضمن اینکه کشاورزان موظف اند دستمزد و بیمه کارگران را سر موعد پرداخت کنند.
مدیر عامل صندوق پنبه بیان کرد: محصول پنبه جزو آن دسته از محصولاتی است که کشت آن علاوه بر هزینه‌های زیاد، زحمت زیادی نیز روی دوش کشاورزان می‌گذارد به همین دلیل است که پنبه کاران رغبت خود را به ادامه فعالیت در این صنعت از دست می‌دهند.
کاویانی ادامه داد: درصد قابل توجهی از پنبه کارانی که هم اکنون در استان‌های گلستان و مازندران فعالیت می‌کنند، به دلیل سود بسیار ناچیزی که در کشت پنبه آیدشان می‌شود، تصمیم گرفته اند که کشت پنبه رو متوقف کرده و به کشت محصولاتی همچون چای و برنج اقدام کنند.
وی تصریح کرد: علاوه بر مشکلاتی که در داخل وجود دارد، هم اکنون نرخ پنبه در بازار‌های جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا حدود ۴۰ سنت کاهش پیدا کرده و با توجه به این شرایط نباید توقع زیادی از افزایش سطح زیر کشت و تولید پنبه در سال جاری داشته باشیم.
مدیر عامل صندوق پنبه عنوان کرد: هم اکنون تمام مرز‌های زمینی و هوایی برای مبادلات تجاری بسته است، اما پس از رفع ویروس کرونا، پنبه ارزان قیمت از کشور‌های همسایه شرقی وارد ایران خواهند شد که با این وجود هیچ پنبه کاری قبول نمی‌کند که زمین‌های خود را زیر کشت این محصول ببرد.
وی خاطر نشان کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه کشت پنبه در برخی از نقاط شمالی کشور آغاز شده و پنبه کاران به دلیل رعایت نکات بهداشتی، از کارگران کمتری برای این مهم استفاده می‌کنند، این موضوع نیز جز عواملی است که به کاهش میزان تولید گندم در سال جاری دامن می‌زند.
مدیر عامل صندوق پنبه مطرح کرد: محصول پنبه قدمت زیاد و درخشانی در کشور دارد و باتوجه به تاکید بر تولید پوشاک ایرانی، دولت باید به دنبال راهکار‌های اساسی برای کاهش هزینه‌های تولید پنبه باشد، در غیر این صورت صنعت پنبه و نساجی با رکود قابل توجهی مواجه خواهند شد.
کاویانی گفت: از حمایت‌های ویژه‌ای که دولت می‌تواند از صنعت پنبه داشته باشد، علاه بر کاهش هزینه‌های تولید، واردات ماشین آلات برداشت پنبه است چراکه ماشین آلات برداشت پنبه در کشور بسیار ساده و کهنه اند و این صنعت نیاز شدیدی به ماشین آلات پیشرفته دارد.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید